Horvát-magyar ajánlat az Energopetrolra
A Mol és az INA kötelező érvényű ajánlatot adott be az Energopetrol megvételére - közölte a Mol.
Az ajánlat a közlemény szerint a boszniai Energopetrol irányító részvénycsomagjának megszerzésére szól. A Mol és az INA által alkotott konzorciumon belül a kötelezettségeket és jogosultságokat 50-50 százalékban osztja meg a két cég - írja a Mol közleménye.
A 15 százalékos piaci részesedéssel rendelkező Energopetrol 65 benzinkutat működtet Bosznia-Hercegovinában, 2003-ban árbevétele 124 ezer tonnás értékesítés mellett 84 millió euró volt. Mind a Mol, mind pedig a 25 százalékos tulajdonában álló INA számárafontos stratégiai célkitűzés a délkelet-európai piacokon való további terjeszkedés, amelybe jól illeszkedik az Energopetrol esetleges megszerzése - magyarázza az ajánlatot a Mol.
Korábbi híradások szerint nem kötelező érvényű ajánlatot az osztrák OMV szlovéniai leányvállalata, az OMV Adriatik, a szlovén Petrol, a horvát-magyar INA-Mol konzorcium, a bolgár Prista Oil, a boszniai Intertrade, a brit S and A Capital, valamint a török Doga Holding nyújtott be az Energopetrol privatizációra felkínált 67 százalékos pakettjére.
A boszniai háború előtt az Energopetrol volt Bosznia-Hercegovina legnagyobb olajtermék értékesítője. A cég sajtóértesülések szerint súlyosan el van adósodva. Az Energopetrol 2003-ban 123.877 tonna kőolajat és kőolajterméket értékesített. A cég tavalyelőtt 1,25 millió eurós veszteséggel zárt, adósságállománya 15 millió euró volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.