Tokaj Kereskedőház: újra tartós állami tulajdonban?
A Fidesz kezdeményezi, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. kerüljön vissza a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyak közé. Az MSZP szerint már beadták ezt a javaslatot, amelyet a kormány is támogat.
Szerdán a Fidesz négy országgyűlési képviselője a frakció nevében két indítványt: egy törvényjavaslatot és egy határozati javaslatot nyújt be a Tokaj Kereskedőházzal kapcsolatban - közölte Répássy Róbert. A törvényjavaslat arról szól, hogy a Tokaj Kereskedőház kerüljön vissza a tartósan állami tulajdonban maradó vagyontárgyak közé.
A határozati javaslat felszólítja a kormányt, hogy állítsa vissza a Tokaj Kereskedőház Rt. 2002. május 31-i mérleg szerinti vagyoni állapotát, helyezze vissza a cég vagyonába a 2002-es kormányváltás után kikerült vagyoni elemeket, azaz a mintegy 288 ezer palackból álló muzeális borkészletet, a világörökség részét képező felbecsülhetetlen értékű Szarvas- és Király-dűlőből 22 hektár szőlőbirtokot, a tarcali borászati múzeumot és kutatóintézetet, valamint a tolcsvai muzeális pincészetet.
A határozati javaslat felkéri a kormányt, mérje fel, hogy az említetteken kívül milyen egyéb jelentős vagyonelemek kerültek ki a cég vagyonából, állapítsa meg a vagyoncsökkenést, és erről készítsen írásbeli jelentést az Országgyűlés számára - tette hozzá.
Répássy azt mondta: a Tokaj Kereskedőház 23 százalékát korábban a Forrás Rt. szerezte meg, amelyet utóbb eladtak az Arago Rt-nek, a kormány döntése alapján pedig később visszavásárolták a 23 százalékot. Ezen az ügyleten azonban 90 milliárd forintot bukott az állam - jegyezte meg. A Fidesz információi szerint a felbecsülhetetlen értékű muzeális borokat 1200 forintos darabáron vásárolta meg a Kecskeméti Borászati Kht.
Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese azt mondta, szerdán délelőtt nyújtották be az Országgyűlésnek azon indítványukat, amelyben javasolják, hogy a Tokaj Kereskedőház Rt. mellett a Magyar Villamosművek Rt., a Magyar Posta Rt. és a Paksi Atomerőmű Rt. is maradjon tartósan állami tulajdonban.
László Boglár kormányszóvivő megerősítette, hogy a kormányváltás óta a Tokaj Kereskedőház bizonyos történelmi, nemzeti értéket képviselő vagyontárgyai - a muzeális borkészlet vagy az említett két dűlő - a Kincstári Vagyon Igazgatósághoz kerültek ki.
"Éppen azért (...), hogyha bármikor is sikeres privatizációja történik a Tokaj Kereskedőháznak, akkor ezek a vagyontárgyak a privatizációnak semmiképpen ne képezzék részét" - indokolta a döntést. Hozzátette: feltételezni sem szeretné, hogy a Fidesz bármely képviselője ezeknek a vagyontárgyaknak a privatizációját akarná szorgalmazni. Közölte, hogy a kormány támogatja az MSZP-s indítványt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.