Elemzők szerint nem spekuláció a forinterősödés
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint nem folyik koncentrált spekuláció a forint ingadozási sávja ellen, mert ahhoz túl lassú az árfolyamerősödés, másrészt a piac saját veszteségeiből már tudja, hogy az MNB nem engedi át a forintot a sáv erős szélén.
A szakértők szerint az eddig is ismert folyamat - a még mindig magas hozamra játszó portfolió-befektetések folyamatos beáramlása - hajtja lassan a sávszél felé a forintot. Dwyfor Evans, a Bank of America londoni befektetési irodájának feltörekvő piaci stratégiáért felelős alelnöke szerdán azt mondta: a Bank of America sem, és a jelek szerint a magyar jegybank sem lát azonnali spekulációs veszélyt. A piac tudja, hogy az MNB elszánt a forint ingadozási sávjának védelmére, és annak semmiféle elmozdítására nem lesz hajlandó. "Nagyon kérdéses, hogy a piaci szereplőknek van-e még kedvük ezt megpróbálni, tekintve, hogy mennyien mennyi pénzt vesztettek legutóbb, amikor megpróbálták (átlökni a forintot a sáv erős szélén)" - mondta a BoA vezető londoni elemzője.
Evans szerint továbbra is folyamatosan jelentős mennyiségű tőke áramlik off-shore befektetési alapokból a magyar piacra, ahol "még mindig nagyon sok pénzt lehet keresni". Az elemző adatai szerint magyar kormánykötvény-adósságban immár 14 milliárd dollárnyi nem rezidens portfolió-tőke fekszik, ami rekord. Ez azonban természetszerűleg azzal a veszéllyel jár, hogy ezt a tőkét gyorsan ki is lehet vonni, ami viszont meredek árfolyamkorrekcióval fenyeget - mondta.
Olivier Desbarres, a Crédit Suisse First Boston londoni irodájának feltörekvő piaci elemzésekért felelős alelnöke is úgy vélekedett, hogy "a spekulációs támadás túl erős kifejezés lenne" a magyar piacon zajló folyamatra. Desbarres azt mondta: ha koncentrált spekuláció kezdődött volna, akkor a piac már megpróbálta volna nekinyomni az erős sávszélnek a forintot. A CSFB vezető térségi elemzője is azon a véleményen volt, hogy a még mindig magas hozamelőnyre játszó off-shore alapok hozzák folyamatosan a pénzt a magyar piacra, emellett a devizában történő lakossági hitelfelvétel is változatlanul erősíti a forintot.
Desbarres szerint ha olyan összehangolt támadásról lenne szó, amilyen 2003 elején is érte a forintsáv erős szélét, az árfolyam sokkal gyorsabban mozogna, mint most. A forint valóban erősödik, de ez most meglehetősen lassú folyamat - tette hozzá. Desbarres nem zárta ki, hogy az MNB még a négynapos magyarországi piaci szünet előtt soron kívüli kamatcsökkentést hajt végre, hozzátéve: szerinte a kamatcsökkentés és a piaci intervenció elegye lenne a legígéretesebb megoldás. Nagy kérdés azonban, hogy a jegybank el tudja-e érni a forint puha landolását, 245-250-ig gyengítve az árfolyamot, és nem következik-e be egy drasztikus korrekció például 260-270-ig, mint két éve - mondta. Ennek elkerülésére az MNB valószínűleg óvakodni fog az agresszív kamatcsökkentéstől - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.