Soros szerint az olajexportőrök "tehetnek" a dollár gyengeségéről
Soros György magyar származású milliárdos szerint a dollár gyengeségének hátterében az áll, hogy a közel-keleti olajexportőrök és Oroszország olajbevételeik egy részét dollárról euróra állították át.
A szaúd-arábiai Dzsiddában tartott gazdasági fórumon Soros kifejtette: a dollár esése elősegíti az amerikai folyómérleg és a kereskedelmi mérleg hiányának csökkenését, de figyelmeztetett, hogy az árfolyam egy bizonyos - közelebbről nem meghatározott - szint alá süllyedése súlyosan károsítja a piacokat.
A dollár gyakorlatilag három éve tartó gyengülése ellenére az amerikai folyómérleg hiánya meghaladja a bruttó hazai össztermék (GDP) 5 százalékát. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a dollár euróhoz viszonyított árfolyama az utóbbi időben 3,6 százalékot, a jenhez viszonyított árfolyam 3 százalékot erősödött.
„Az olajexportáló országok központi bankjai a dollárról főként euróra álltak át, és Oroszországnak is fontos szerepe van ebben” - jelentette ki Soros a tanácskozáson, rámutatva, hogy véleménye szerint a dollár jelenlegi gyengeségében ez az alapvető tényező. Úgy véli, hogy minél magasabb az olaj ára, annál több dollárt cserélnek fel az olajüzletben euróra, vagyis az olaj ereje kényszeríti ki a dollár gyengülését. Mint mondja, ez természetesen csak az egyik tényező, de van összefüggés.
Soros nem vár további dollárgyengülést. Ezzel együtt úgy látja, hogy az amerikai folyómérleg hiánya finanszírozható a dollár jelenlegi árfolyamán is, hiszen vannak olyan dollártulajdonosok - elsősorban ázsiai országok - amelyek boldogan halmoznak fel dollárban, hogy exporttöbbletet érjenek el.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.