2005. február. 21. 12:00 MTI Utolsó frissítés: 2005. február. 21. 12:04 Gazdaság

Soros szerint az olajexportőrök "tehetnek" a dollár gyengeségéről

Soros György magyar származású milliárdos szerint a dollár gyengeségének hátterében az áll, hogy a közel-keleti olajexportőrök és Oroszország olajbevételeik egy részét dollárról euróra állították át.

A szaúd-arábiai Dzsiddában tartott gazdasági fórumon Soros kifejtette: a dollár esése elősegíti az amerikai folyómérleg és a kereskedelmi mérleg hiányának csökkenését, de figyelmeztetett, hogy az árfolyam egy bizonyos - közelebbről nem meghatározott - szint alá süllyedése súlyosan károsítja a piacokat.

A dollár gyakorlatilag három éve tartó gyengülése ellenére az amerikai folyómérleg hiánya meghaladja a bruttó hazai össztermék (GDP) 5 százalékát. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a dollár euróhoz viszonyított árfolyama az utóbbi időben 3,6 százalékot, a jenhez viszonyított árfolyam 3 százalékot erősödött.

„Az olajexportáló országok központi bankjai a dollárról főként euróra álltak át, és Oroszországnak is fontos szerepe van ebben” - jelentette ki Soros a tanácskozáson, rámutatva, hogy véleménye szerint a dollár jelenlegi gyengeségében ez az alapvető tényező. Úgy véli, hogy minél magasabb az olaj ára, annál több dollárt cserélnek fel az olajüzletben euróra, vagyis az olaj ereje kényszeríti ki a dollár gyengülését. Mint mondja, ez természetesen csak az egyik tényező, de van összefüggés.

Soros nem vár további dollárgyengülést. Ezzel együtt úgy látja, hogy az amerikai folyómérleg hiánya finanszírozható a dollár jelenlegi árfolyamán is, hiszen vannak olyan dollártulajdonosok - elsősorban ázsiai országok - amelyek boldogan halmoznak fel dollárban, hogy exporttöbbletet érjenek el.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.