Schröder: a stabilitási paktum reformra szorul
Gerhard Schröder német kancellár az európai stabilitási és növekedési paktum átfogó reformját sürgette, és leszögezte: a helyes pénzügypolitikát, amely a stabilitást és a növekedést egyformán segíti, nem szabad egyedül azon lemérni, hogy az adott ország átlépi-e vagy nem a háromszázalékos deficitküszöböt.
Schröder a Financial Times Deutschland hétfői számában megjelent írásában a paktummal kapcsolatos tárgyalások előtt pontosította a német elképzeléseket.
Szerinte az Európai Bizottságnak a GDP-arányos államháztartási hiányon, mint kritériumon kívül figyelembe kellene vennie egyéb körülményeket is, mielőtt elindítja a paktumot megszegő országgal szemben az akár pénzbüntetésbe torkolló eljárást. Schröder az egyéb körülmények közé sorolta a szociális reformokat, a konjunktúra élénkítését elősegítő kiadásokat és más terheket.
Schröder először javasolta, hogy egy-egy országnak az euróövezeti infláció visszaszorításában játszott szerepét is figyelembe kell venni.
A német infláció az euróövezet átlaga alatt van, ezzel szemben az ország tavaly harmadik egymást követő alkalommal szegte meg azt a szabályt, hogy az államháztartási hiánynak nem szabad meghaladnia a GDP 3 százalékát. Németországban 2004-ben a deficit 3,9 százalék volt, de Hans Eichel pénzügyminiszter azt ígérte, hogy az idén 3 százaléknál kisebb lesz.
A német kancellár szerint az inflációs tendenciák visszaszorításában játszott szerepen kívül azt is figyelembe kell venni, hogy egy adott ország mennyiben járul hozzá az EU költségvetéséhez. Németország a legnagyobb nettó befizető, vagyis a közös költségvetéshez való hozzájárulás és a kapott EU-pénzek különbsége Németország esetében a legnagyobb. Schröder sürgette, hogy Németországnál vegyék figyelembe a kelet-német területek felzárkóztatásáért vállalt terheket is.
Schröder három feltételcsoportot állított össze, amelyeket szerinte az államháztartási hiány megítélésekor figyelembe kell venni. A már felsoroltakon kívül értékelni kell az olyan reformokat is, amelyek rövid távon bevételkiesést okoznak, de hosszabb távon javítják egy ország versenyhelyzetét. A kancellár szerint az euróövezet országai számára nem csak a súlyos recesszió, hanem már a stagnálás időszakában is "nagyobb játékteret kell biztosítani a konjunkturális impulzusok kibocsátásához".
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.