Dagad a mellékjövedelem-botrány Németországban
Tegyék nyilvánossá a politikusok vállalatoktól húzott mellékjövedelmeit – követelte egy pénteki lapinterjúban a német értékpapír-tulajdonosok védegyletének vezetője. Ulrich Hocker szerint mindenekelőtt a politikának lenne a feladata az átláthatóság biztosítása.
Hocker azt követően nyilatkozott, hogy a német Volkswagen konszern csütörtökön bejelentette: változtat azon a sok éves gyakorlaton, hogy fizeti alkalmazottait akkor is, ha már átnyergeltek a politika világába.
Európa legnagyobb autógyártója hivatalosan is beismerte, hogy 1990 óta létezett ez a gyakorlat, és egyben közzétette hat szociáldemokrata parlamenti képviselő nevét, akik szerepelnek vagy szerepeltek a Volkswagen honorlistáján. Nem világos, hogy a parlamenti képviselők megdolgoztak-e ezért a pénzért, vagy nem.
A képviselők mellékjövedelmeinek kérdése különösen azóta foglalkoztatja a német közvéleményt, hogy decemberben Laurenz Meyer, az ellenzéki kereszténydemokrata unió (CDU) főtitkára kénytelen volt lemondani, mert megválasztása után főtitkári fizetése mellé még öt hónapig mindösszesen körülbelül 60 ezer eurót kapott korábbi munkáltatójától, az RWE energiaszolgáltató vállalattól.
Németországban nem jogellenes, hogy a képviselőnek mellékállása van és ezért javadalmazásban részesül, ám a nem éppen rózsás német gazdasági-szociális helyzet tükrében egyesek erkölcsi aggályaikat hangoztatják, mások pedig attól tartanak, hogy a parlamenti képviselő nem őrzi meg pártatlanságát, hanem gazdasági érdekek kijárójává válik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.