Basescu és a magyar cégek
A román–magyar kapcsolatok soha nem voltak még ilyen jók, s ezen nem változtat az elnök- és kormányváltás sem. Az uniós csatlakozás közeledtével egyre több tőkeerős versenytárs jelenik meg a román gazdasági porondon, de a magyar helyzeti előnyt egyelőre nem fenyegeti senki.
Az új elnök, Traian Basescu ugyanúgy elkötelezettje a jószomszédi kapcsolatoknak, sőt, Bukarest főpolgármestereként jó kapcsolatokat ápolt budapesti kollégájával - írja a Világgzadaság. Halász János, az ITD Hungary bukaresti kirendeltségének vezetője kedvező változásként értékeli Basescunak azt a nyilatkozatát is, amelyben amellett foglalt állás, hogy nem az a jó Romániának, ha az unió engedékenyen tárgyal vele, mert ennek ára lehet.
A Magyarország és Románia közötti gazdasági folyamatok nem függnek szorosan a politikai helyzettől, mint ahogy a Romániában működő cégek és befektetők mozgása sem – mondta Halász. Mindez természetesen feltételezi a stabil jogrendszert és a biztonságot, ám az utóbbi időben, Románia EU-integrációs törekvéseinek felgyorsulásával és a hét százalékot is meghaladó GDP-növekedéssel egyre jobbnak tűnnek a feltételek a külföldi befektetők szemében is - véli Halász.
Magyarország uniós csatlakozása után felgyorsult a két ország közötti külkereskedelem és a tőkemozgás is: előbbi szeptember közepére elérte a tavalyi rekordszintet (1,7 milliárd dollárt), mára pedig a kétmilliárdon is túl jár.
A magyar tőke szempontjából is kiemelkedő ez az év: eddig a legtöbb, 418 magyar tőkerészvétellel működő céget 1998-ban jegyezték be, az idén szeptember végéig azonban már 470-et.
Természetesen más, elsősorban nyugat-európai vagy ázsiai vállalkozások is egyre nagyobb számban érkeznek Romániában, ezért kemény versenyhelyzetben kell helytállnia a magyar vállalkozóknak. Magyarország azonban több szempontból helyzeti előnyben van – mondta Halász János. Egyrészt azért, mert az unió vámhatára, így a legközvetlenebb EU-s határ menti együttműködést folytathatja a két ország, ráadásul nincs még egy olyan versenytárs, amelynek másfél millió honfitársa lenne Romániában - tette hozzá.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.