GKI: a magas alapkamat akadályozza a gazdaság növekedését
Folytatódó gazdasági növekedést, stagnáló reálkereseteket, erős forintot és magas kamatokat prognosztizál a következő hónapokra a GKI Gazdaságkutató Rt. A kutatóintézet úgy véli, az idén 4 százalékkal nőhet a GDP.
Az ipar termelése az első félévi 10 százalék feletti ütem után a harmadik negyedévben csak 6 százalék alatti mértékben emelkedett, s 20-ról 13 százalékra mérséklődött az ipari kivitel bővülése is – állapítja meg a GKI. A gazdaságkutató szerint a belföldi ipari értékesítés visszaesése is érezhetőbbé vált. Az év egészében így is 8-9 százalék közötti ipari dinamika várható.
Az építőipar gyorsan, bár szintén lassulva növekszik. Szerződésállománya - főleg az útépítésekre vonatkozóké - szeptember végén 80 százalékkal magasabb volt az egy évvel korábbinál.
A nemzetgazdaságban foglalkoztatottak száma az első kilenc hónapban közel 1 százalékkal nőtt, ezen belül a versenyszférában 1,5 százalékkal. A költségvetési szektorban viszont 1 százalékkal csökkent a foglalkoztatás.
A bruttó fizetések eközben a versenyszférában 9,5, a költségvetésiben pedig 5 százalékkal emelkedtek. A nettó kereseteknél 8, illetve 5 százalékos volt a bővülés, ami a 7 százalékos inflációt figyelembe véve az üzleti szférában 1 százalékkal növekvő, a költségvetésiben 2 százalékkal csökkenő reálkereseteket jelentett.
Az áremelkedés üteme októberben érezhetően tovább mérséklődött, decemberre 6 százalék körüli árindex várható. A tovább csökkenő infláció, az erős forint és a javuló államháztartási pozíció hatására az év során további jegybanki kamatmérséklés valószínű, az év végére 9,5 százalék körüli alapkamat várható – állapítja meg a GKI.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.