Államadósságot törleszt a Richter-eladás bevétele
A Richter Gedeon Rt. részvényeire átcserélhető kötvényekből származó 639 millió eurós bevétel a Pénzügyminisztérium szerint az államadósság finanszírozását szolgálja majd.
A 639 millió eurónyi bevétel az ÁPV Rt. bevétele lesz, és az államadósság-kezelés keretében vagy csökkenti a szükséges hitelfelvételt, vagy előtörlesztésre fordítják - tette hozzá a pénzügyminiszter.
A rövid, kétórás jegyzési időszak alatt magyar intézményi befektetők nem jelentkeztek - mondta Kamarás Miklós, az ÁPV vezérigazgatója. Az átcserélhető kötvénykibocsátást "késleltetett privatizációnak" nevezte, ami megadja az esélyt a Richternek stratégiája folytatására, továbbá az ÁPV üzleti tervét is pozitívan érinti.
A kötvényekre megállapított 3 százalékos lejárati hozamból a privatizációs szervezetnek évente 1 százalékot kell megfizetnie, ám ezt kompenzálja a tulajdonában lévő 25 százalékos Richter-részvénycsomag osztaléka – véli Kamarás.
A lejáratkor az ÁPV választhat, hogy átváltja a kötvényeket Richter-részvényre vagy készpénzben kifizeti a befektetőket – mondta Jaksity György, a kibocsátásban társforgalmazóként közreműködő Concorde Értékpapír Rt. vezérigazgatója.
A kibocsátó reményei szerint a tranzakció befejezése öt év múlva az átcserélés lesz, de ha nem, akkor az állam fizetési kötelezettségére fedezetként szolgál a 25 százalékos Richter-részvénycsomag, ami adott esetben egy privatizálható vagyont jelent - tette hozzá Kamarás.
A Richter-részvényre cserélhető kötvények nemzetközi kibocsátása kedden 9 és 11 óra között zajlott. Ez idő alatt a befektetők kétszeresen túljegyezték a 639 millió euró értékű kötvénycsomagot és több mint száz befektető között allokálták a kötvényeket. A jegyzők döntően olyan nemzetközi pénzügyi intézményi befektetők voltak, akik az ilyen típusú kötvények sajátos piacán érdekeltek és eddig nem feltétlenül voltak jelen a magyar tőkepiacon. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.