2004. július. 13. 14:13 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Magyarország visszaesett a konvergencia-rangsorban

Az infláció emelkedése miatt romlott Magyarország uniós konvergencia-mutatója, és jelenleg Litvániával áll egy szinten – vélekedik a német Deka Bank. A rangsor élén Észtország, Szlovénia és Csehország áll.

Magyarország 71 pontot érdemelt ki a német bank legutóbbi elemzésében, amely valamelyest rosszabb az előző kimutatásban elért 73 pontnál. A 2003 októberében készült felmérésben Magyarország 70 pontot kapott, míg 1995-ben még 34 pontnál tartott a Deka Bank konvergencia-indexe szerint – írja a Privátbankár hírportál.



Az élen az Észtország, Szlovénia és Csehország alkotta trojka áll, emelkedő, jelenleg 84, 83 és 81 pontot jelző mutatókkal. Az EU-hoz újonnan csatlakozott közép- és kelet-európai tagállamok közül Magyarország és Litvánia mögött Lettország áll, s sok dicséretet kap Szlovákia, amely Lengyelországgal együtt 74 pontos. Az EU-tagság várományosának számító Bulgária, Horvátország és Románia 59, 49 és 41 ponttal zárja a sort.



Az elemzők szerint Magyarország pontvesztése a pénzügyi konvergencia-mutatók, jelesül az infláció emelkedésének tudható be. A kutatók az elmúlt két évet tekintve nem tartják sikeresnek a konvergencia érdekében tett magyar erőfeszítéseket.



A bank 16 makroökonómiai és intézményi mutatót dolgoz fel rendszeresen - a makroökonómiai mutatók között pénzügyi, államháztartási és reálgazdasági mutatók szerepelnek -, s ezek alapján méri fel, hogy az Európai Unió új országai és tagjelöltjei Közép- és Kelet-Európából hol tartanak a korábbi, 15 tagú EU 100 pontnak vett átlagszintjéhez képest.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.