Hanyatló hazai dohányipar és növekvő feketekereskedelem
Bizonytalanság jellemzi a magyar dohánypiacot a Reemtsma és a Philip Morris itthoni gyárbezárásai miatt - véli Erent Gábor, a Budapesti Dohányfermentáló Rt. igazgatóságának elnöke. Ráadásul a dohánytermékek 35 százaléka feketén talál gazdára, s ez a piac folyamatos szűküléséhez vezet.
Magyarország uniós dohánykvótája évente valamivel több mint 12 ezer tonna. Idén a szerződött nyersdohány mennyisége megközelíti a 11 ezer tonnát.
A múlt évben a magyar cigarettagyártásban felhasznált 15 ezer tonna dohány 55-60 százaléka volt magyar termésű. Becslések szerint az idén - az előző évi mintegy 19-20 milliárd szál cigarettával szemben - legális forgalomban csak 15 milliárd szál talál vevőre.
Erent Gábor szerint a drasztikus csökkenés oka a hirtelen felszökött feketeimport, aminek fő oka az idén ugrásszerűen megnövelt jövedéki adó. A feketeimport arányát a szakértők - a szemétvizsgálatokat alapul véve - 35 százalékra teszik a hazai fogyasztásban. A cigaretta feketekereskedelem miatti költségvetési bevétel-kiesés 90-100 milliárd forintra tehető. Az előzetes adatok szerint tavaly a dohányipar jövedéki adó és áfa címén összesen 260 milliárd forintot fizetett be az állami költségvetésbe. (MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.