2004. június. 24. 08:42 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Megbénult a norvég olajkitermelés a sztrájk miatt

A norvég Statoil állami kőolajipari vállalatnak napi 1,4 millió hordó olaj, és 150 millió köbméter földgáz kiesését jelenti, hogy a munkáltatók jövő hétfőn este tíz órától kizárják a munkából a sztrájkoló dolgozókat. A norvég kőolaj a világ szükségletének mintegy 4 százalékát elégíti ki.

A leállás gyakorlatilag teljesen megbénítja Norvégia kőolaj-és földgázkitermelését. A döntésre azután került sor, hogy holtpontra jutottak a tárgyalások az olajipari szakszervezeti szövetség és a munkáltatók között.



A munkabeszüntetés június 18-án kezdődött az éjjeli műszakban dolgozók egészségügyi problémái, a nyugdíjba vonulással, illetve a nem szervezett dolgozók foglalkoztatásával összefüggő viták miatt.



A hat napja sztrájkoló norvég olajipari dolgozók csütörtök reggel azzal fenyegetőztek, hogy az ország napi 3 millió hordós olajkitermelését egynegyedével csökkentik a hét végére.



Eddig mintegy napi 375 millió hordó volt a kiesett mennyiség, amihez tegnap este óta további 80 ezer hordónyi adódott. Szerdán a szakszervezetek bejelentették, hogy a hét végére napi 720 ezer hordóval akarják növelni a kieső mennyiséget újabb olajkutak leállításával, illetve termelésük visszafogásával. Ez a mennyiség Norvégia teljes termelésének 24 százalékát, a világtermelésnek pedig 1 százalékát teszi ki.



A munkabeszüntetés érinti a földgáz kitermelését is, az európai vásárlók azonban földgázszükségletüket más forrásokból könnyen ki tudják pótolni. A kitermelt nyersolaj döntő többsége a közeli európai piacokon talál vevőre, de egy nagyobb mértékű szállítási zavar nem csak Európában, hanem világszerte is az árak emelkedését vonhatja magával - mondják az elemzők. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.