Európai menedzser fizetések: a rekord évi 12,4 millió dollár
A New York-i Fortune magazin nyilvánosságra hozta a legjobban fizetett európai menedzserek rangsorát. A csúcson Daniel Vasella, a Novartis elnöke áll, aki tavaly 12,4 millió dollárt, több mint 2,5 milliárd forintot tett zsebre.
A sorban a második Chris Gent, a Vodafone nemrégiben nyugállományba vonult vezérigazgatója 12,3 millió dollárt kasszírozott. John Browne a British Petroleum főnöke 10,5 milliójával a harmadik. A további sorrend: Igor Landau – Aventis 10,3 millió dollár; Josef Ackermann – Deutsche Bank 9,6 millió; Lindsday Owen-Johns – L’Oréal 8,2 millió; Jorma Ollila – Nokia 7,5 millió; Marcel Ospel – USB 5,9 millió; Tom McKillop – AstraZeneca 5,5 millió; Matthew Barrett – Barclays 5,5 millió dollár.
A csúcsvezetők fizetése jelentős mértékben növekedett, annak ellenére, hogy Európában a jelentős szociális érzékenység miatt nem lehet a vezetői jövedelmeket olyan magasságokba tornázni, mint az Egyesült Államokban. Nagy-Britanniában például az elmúlt öt évben 168-kal nőttek a vezetői jövedelemek, a legnagyobb cégeknél pedig még ennél is jobban, éves átlagban 22 százalékkal.
Ennek ellenére az Európai menedzserek jövedelme még messze elmarad amerikai kollégáikétól. Ott az első tíz mindegyike több mint 30 millió dollárt keres, s az éllovas Larry Culp Jr., a Danaher feje pedig ennek majd kétszeresét keresi, 53 milliót. Az európai nagyvállalati vezetők fizetése országonként is igen különböző. AZ átlag Franciaországban 3,1 millió dollár, Nagy-Britanniában 2,3 millió, Svájcban 2,6 millió, a Benelux országokban viszont már csak 1,4 millió, Németországban pedig éppen csak 1 millió dollár. Az európai átlag így 2 millió dollár körül adódik.
A Fortune a jövőre nézve két jóslatról beszél: az első szerint a gazdasági megszorítások miatt egyelőre vége a fizetések mértéktelen emelkedésének, míg a másik arról szól, hogy a zöm fizetése csökkenni fog, de a Vasella-hoz és Browne-hoz hasonló nagyhalak az eddigiekhez hasonló tempóban fogják tömni a zsebüket.
Sajnos a felmérés Magyarországról nem tesz említést. Tájékozódásképpen érdemes azonban megemlíteni, hogy az egyik nagybank vezetőjének kezében állítólag már összesen 8 milliárd forint (mintegy 30 millió dollár) értékű részvénycsomag összpontosul, s persze emellett ott van még rendszeresen kapott fizetése, és más jövedelmek is. Emlékeztetőül, a Deutsche Bank főnöke, Josef Ackermann a legjobban kereső európai bankárként 9,6 millió dollárt keresett tavaly, tokkal és vonóval.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.