A Jukosz eladja szibériai érdekeltségét
A Jukosz olajipari vállalat eladja a Szurgutnyeftegaznak az egyik jelentős szibériai olajmező infrastruktúráját és működtetését.
Az orosz és a külföldi olajipari társaságok egyaránt szemet vetettek Szibéria feltáratlan olajkészleteire, ám az infrastruktúra és a kivitelt alkalmassá tévő csővezetékek hiánya hátráltatja a befektetéseket.
Kelet-Szibéria legnagyobb olajmezőjének eladásáról orosz szokás szerint élénk vita folyik a Jukosz-leány Szurgutnyeftegaz és az orosz természeti források minisztériuma között. A minisztérium ugyanis a múlt hét csütörtökön azt közölte, hogy bírósággal kívánja visszavonatni a Szurgutnyeftegaznak az olajmezőre vonatkozó jogosultságát. A Szurgutnyeftegaz a kitermelésre ideiglenes engedéllyel rendelkezett, amelyet tavaly októberben szerzett meg a minisztériumtól, majd decemberben bírósági végzéssel ezt az engedélyt sikerült a cégnek állandó engedéllyé átminősítetnie.
Eredetileg az ügyletben most vevőként szereplő Sakhanyeftegaz szerzett az olajmezőre kitermelési jogot 2001-ben, amikor egy aukción 501 millió dollárt ajánlott, szemben a második helyezett Szurgutnyeftegazzal, amelynek mindössze 61 millió dollárt kínált. A Sakhanyeftegaz azonban akkor nem fizette ki az összeget, és a minisztérium ezért ruházta át az ideiglenes jogokat a Szurgutnyeftegazra.
(MTI)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.