2004. március. 19. 11:07 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Verespatak: három év múlva indulhat az aranykitermelés

A romániai verespataki részvénytársaság 2007 elején ténylegesen megkezdi az aranyérc felszíni kitermelését Európa legnagyobb aranybányájának négy fontos lelőhelyén.

A Jurnalul National román napilap pénteki száma John Astont, a cég környezetvédelmi szakértőjét idézve részletesen ecseteli a félmilliárd dolláros beruházás és a tervezett ciántechnológiás kitermelési eljárás előnyeit. A hatástanulmányt az érvényben lévő román jogszabályok alapján dolgozzák ki, és az Aston szerint megfelel az EU irányelveinek, valamint a Világbank stratégiáinak.



A lap beszámol arról is, hogy az arany és az ezüst ciánalapú kitermelési technológiát a világ négyszáz bányájában alkalmazzák. Verespatakon a tervek szerint évente 13 millió tonna ércet fejtenek ki, és 550 ezer uncia aranyat és 2,6 millió uncia ezüstöt fognak előállítani.



Egy héttel korábban egy másik bukaresti napilap, a Curierul National emlékeztetett, hogy az időközben RMGC-vé vált Gabriel Resources kanadai cég hat évvel ezelőtt kapta meg a román államtól "az Európában tilos ciánalapú aranykitermelési engedélyt a térségben".
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.