2004. március. 01. 14:39 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

FTD: Magyarország a valutaválság peremén

Az EU-hoz csatlakozók közül Magyarországon a legnagyobb a valutaválság valószínűsége - mondta a Financial Times Deutschland napilapnak Gregor Eder, a Dresdner Bank Kelet-Európa szakértője. Dietmar Hornung a Deka-Banktól "bukott angyalnak" nevezte Magyarországot.

Magyarország a kormány és a jegybank súlyos hibái miatt jelenleg problémás esetnek számít az Európai Unióba belépni készülő országok között. A szakemberek két év óta figyelik egyre kritikusabban az egykori mintaországot. A folyómérleg és az államháztartás rekordhiányai miatt az ország a válságjelöltek közé került. "Az egész makroökonómiai helyzet alakulása katasztrofális volt végül" - vélte Hornung, és ennek okaként "az elmúlt évek súlyos gazdaságpolitikai hibáinak sorát" említette.



A lap felsorolja ezeket a vélt vagy valódi hibákat, amelyek élén "a drága választási ígéretek" teljesítése áll a 2002-es választások után. A béremelések növelték az importkeresletet, de az is hatott, hogy a jegybank szűk sávban tartotta a forintot, és emiatt a magyar termékek 20 százalékkal drágultak a fő kereskedelmi partnerek termékeihez képest - írta az újság.



A Deka-Bank az idei évre azt jósolja, hogy a folyómérleg hiánya elérheti a hazai össztermék (GDP) tíz százalékát, amely háromszor akkora lenne, mint volt a mérleghiány Argentínában a 2001-es súlyos pénzügyi válság előtt.



A folyómérleg hiányának finanszírozása a külföldi tőke révén egyre nehezebbé vált, és szakértők szerint az állami pénzügyek is "katasztrofális állapotban" vannak. Dietmar Hornung szerint a politikai célok továbbra is ellentmondásosak: a deficitet 4,6 százalékra kellene visszaszorítani, másrészt nagy infrastrukturális beruházásokat terveznek. A Deka-Bank arra számít, hogy a deficit idén legkevesebb 6 százalékra emelkedik.



A makrogazdasági sarokszámok kedvezőtlen alakulása annál is inkább fejcsóválást vált ki a közgazdászok körében - írta a Financial Times Deutschland -, mert Magyarország strukturális adottságai jók. A földrajzi helyzet jó, az infrastruktúra viszonylag kiépített, az igazgatás meglehetősen hatékony, és a GDP idei évre tervezett 3 százalékos növekedése bátorító - mondták a lapnak nyilatkozó szakemberek.
zöldhasú
Hirdetés