2004. január. 16. 15:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Big Mac-index: Svájc elől, Kína hátul

Az utóbbi évben drágult, de még mindig nem tartozik a legdrágább országok közé (dollárban) Magyarország a londoni The Economist által idén is közzétett hagyományos Big Mac-index szerint. Azonban a kelet-európai EU-csatlakozók közül mi vagyunk a legdrágábbak.

A gazdaságpolitikai hetilap jópofa játéka a világ sok országában árult emeletes szendvicset teszi meg az áru- és szolgáltatásárak összehasonlító "kosarának". Magyarországon a tavalyi 2,21 dollár után most 2,38 dollárba kerül a Big Mac; ez - a szerdán érvényben volt piaci árfolyamok alapján - a forint mintegy 20 százalékos alulértékeltségét mutatta a dollárhoz képest. Az utóbbi években mindazonáltal ütemes volt a felzárkózás: 1995-ben még 1,64 dollárnak felelt meg a szendvics magyarországi átlagára.



A pénteken közölt új lista legdrágább helye továbbra is Svájc, ahol egy Big Mac ára a január 14-ei frankárfolyam szerint 5,11 dollárnak felelt meg. Az ország ráadásul - a folyamatosan gyengülő dollárban számolva - alaposan tovább is drágult, mert éppen egy éve itt még 4,56 dollárnak megfelelő összegért adták a Big Macet.



Az idei lista alján Kína áll, ahol 1,23 dollárnak felel meg a Big Mac ára. E mércén a kínai jüan több mint 50 százalékkal alulértékelt a dollárhoz képest.A tavalyi legolcsóbb Argentína a pénzügyi összeomlásból kilábalva jelentősen drágult: itt az idén már 1,43 dollárba kerül a szendvics a 2003-as 1,18 dollár helyett. Igaz, a dél-amerikai ország ezzel is csak alulról a hatodik az összesen 31 országból összeállított listán.

(MTI)

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.