2003. december. 11. 12:08 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

EIU: nagyobb a befektetési kockázata a forintnak

Az Economist Intelligence Unit (EIU) magasabb kockázati kategóriába (B-ből C-be) sorolta a magyar fizetőeszközt, és annak további ingadozását jósolja. Az elemző csoport változatlanul szkeptikus az euró 2008 évi magyarországi bevezetését illetően, de azt sem tartja kizártnak, hogy 2004 végére a forint "túlerősödik".

Most kockázatosabb a forintba befektetni, mint egy évvel ezelőtt - legalábbis így vélekedik az EIU, a The Economist hetilapot kiadó londoni Economist Group gazdasági elemzésekkel foglalkozó részlege. A forint kockázatának osztályzatát egy év leforgása alatt 38 pontról 46 pontra növelte (a legnagyobb kockázat 100).

Legújabb jelentésében az EIU keményen bírálja mind a Magyar Nemzeti Bank monetáris politikáját, mind a kormány gazdasági bakugrásait. Az év első felében úgy tűnt, egyetért az MNB és a kormány: a gazdasági növekedésnek, a versenyképesség növelésének kell elsőbbséget adni, még a forint gyengülésének, illetve az inflációs célok felhígításának árán is. Azután az év második felében mintha megtört volna ez az egyetértés, nem lehetett tisztán látni, mi a gazdaságpolitikai elképzelés 2004-re, ráadásul a célok egy újabbal bővültek: az euro bevezetését 2008 ra akarják előrehozni.

Az idén várható költségvetési és folyó mérleg deficit - várhatóan egyaránt a GDP 6-6 százalékát teszik ki - alaposan megingatta a befektetők bizalmát. Ám a költségvetési kiadások lefaragásával, a gazdasági növekedés felgyorsításával a bizalom helyreállhat, annál is inkább, mert Magyarország májusban esedékes csatlakozása az EU-hoz ismét fecsigázhatja az euróval kapcsolatos várakozásokat. Az is előfordulhat, hogy 2004 végére a Nemzeti Banknak ismét a túlságos megerősödés ellen kell majd védenie a forintot – jósolja az EIU elemzése.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.