Segélynyújtásra kényszerülnek az új EU-tagállamok
A jövő májusban EU-taggá váló államok a csatlakozás pillanatától kezdve nem élvezhetik tovább az eddig kapott támogatásokat - állítja a tekintélyes brit hetilap, a The Economist legutóbbi száma, amely szerint ezek az országok immár maguk is segélynyújtók.
A '90-es években a közép-európai és balti országok 18 milliárd dollárt kaptak az Európai Uniótól, az Egyesült Államoktól, a Világbanktól, a Nemzetközi Valutaalaptól (IMF) és az ENSZ Fejlesztési Programjától - összegzi a hetilap. Mostanra azonban az ENSZ Fejlesztési Programjának befizetőivé váltak, és csupán Litvánia és Lettország nem törlesztette még a hiteleit az IMF-nek. Ugyanakkor a Világbank is jelentősen csökkentette a térségnek szánt kölcsöneit, és az Egyesült Államok - amely korábban a kétoldalú kölcsönök legnagyobb folyósítója volt - kijelentette, hogy a közép-európai régió országainak és a balti térségnek nincs többé szüksége segélyekre.
Az EU a csatlakozó országoknak ebben az évben 3 milliárd eurót folyósít, a belépés után pedig egyszeri segélyként 5 milliárd eurót kapnak mezőgazdasági fejlesztésre, noha addigra ők is befizetői lesznek az unió költségvetésének. Ezen kívül az EU elvárja az új tagoktól, hogy 2006-ra saját költségvetésükből a GDP 0,39 százalékát fejlesztési segélyekre különítsék el. Ez önmagában is nagy érvágást jelent az új tagoknak, de még ennél is nagyobb gondot jelent, hogy hogyan tudják ezt hatékonyan felhasználni. Csehország és Szlovákia éppen ezért azt tervezi, hogy az ENSZ segítségét veszi igénybe a segélyezéshez. A világszervezet szerint elsősorban a Balkán térsége, Ukrajna, Moldávia, a Kaukázus és Közép-Ázsia térsége igényli leginkább a támogatást. A közép-európai országok szintén hasonlóan gondolkodnak, mert érdekük, hogy a tőlük keletre lévő, egykori szovjet tagállamok gazdasági, politikai stabilitása mielőbb helyreálljon, és ennek érdekében fogják kérni, hogy az Európai Unió a támogatásra szánt forrásait abba az irányba folyósítsa - írja a The Economist.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.