2003. július. 11. 14:31 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Kelet-Európában lassulnak a külföldi tőkebefektetések

A lassuló privatizálás és a vállalatbezárások következtében várhatóan csökkennek az idén Közép-Európában a külföldi közvetlen tőkebefektetések (FDI) a bécsi székhelyű Nemzetközi Tanulmányok Intézetének (WIIW) elemzése szerint.

A WIIW számításai szerint a térség egészébe az idén 29,1 milliárd dollárnyi tőke érkezhet, szemben a tavalyi rekordméretű 32,8 milliárd dollárral. Miközben a közép-európai országokba irányuló befektetések visszaesnek, a volt Szovjetunióba, illetve a délkelet-európai országokba több működőtőke kerül az idén. Az idén 12 százalékkal csökken az átmenetben lévő gazdaságokba irányuló külföldi közvetlen tőkeberuházás.
A térség EU-hoz csatlakozó nyolc országába 15,9 milliárd dolláros tőke érkezik, szemben a tavalyi 21,5 milliárd dollárral. Az élen Csehország áll majd 6 milliárd dollárral, a második Lengyelország 4 milliárddal. E csoport országai még Magyarország Szlovákia, Szlovénia, Litvánia, Lettország és Észtország. A tőkebeáramlás lassulásának oka - jegyzi meg a WIIW -, hogy a gyenge nyugat-európai kereslet miatt a legtöbb vállalat – főként autó- és elektronikai ipari cég – az exportban nehézségekkel küszködik, és gyárbezárásokra kényszerülhet, illetve mérsékli a tőkebehozatalát, hiszen kapacitásbővítésre nincsen szüksége.
Románia, Bulgária, a volt Jugoszlávia és Albánia 4,5 milliárd dollárhoz fog jutni, a tavalyi 3,5 milliárd dollár után, és a befektetők 4 milliárd dolláros fejlesztéseket eszközölnek Oroszországban a tavalyi 2,4 milliárd dollár után. Az egy főre jutó külföldi tőkebefektetések átlagos nagysága a térség országainak átlagában 589 dollár tett ki a kommunizmus bukása, 1989 óta. A Cseh Köztársaság áll az élen 3768 dollárral, második Magyarország 3047 dollárral. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés