2003. május. 07. 16:28 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

EU: kereskedelmi szankciók az Egyesült Államok ellen?

Az Európai Bizottság felhívta az Egyesült Államok kormányának figyelmét: ha őszig nem változtat a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályozásával ellentétes exporttámogatási rendszerén, akkor az EU a jövő év elejétől - összesen több mint négymilliárd dollár értékben - kereskedelmi szankciókat vezet be ellene. Bush amerikai elnök a jövő évi költségvetési tervezet előterjesztésekor kijelentette: eleget kívánnak tenni a WTO követelményeinek.

Az Európai Unió még 2000. novemberben kért felhatalmazást WTO-tól arra, hogy 4,043 milliárd dollár értékben kereskedelmi szankciókat rendelhessen el az Egyesült Államok ellen, amiért Washington a nemzetközi kereskedelem szabályaival ellentétes adókedvezményekben részesít amerikai exportőröket. A világszervezet döntőbíróságától a napokban érkezett meg a felhatalmazás a szankciókra, s ennek birtokában az Európai Bizottság akár 100 százalékos pótvámokat vethet ki az Egyesült Államokból importált termékek széles skálájára.
Pascal Lamy, a bizottság kereskedelmi kérdésekért felelős tagja mindamellett reményét fejezte ki, hogy az amerikai kormányzat és a kongresszus még a folyó pénzügyi évben hatályon kívül helyezi a WTO-szabályokat sértő rendelkezéseket, és olyan megoldást talál, amely összhangban áll a világszervezet vonatkozó előírásaival. A brüsszeli bizottság ősszel ismét megvizsgálja a helyzetet, és ha nem látja jelét a szükséges változásoknak, megindítja azokat a jogi eljárásokat, amelyek alapján 2004. január 1-től életbe léptetheti az ellenintézkedéseket - figyelmeztetett a biztos. A brüsszeli bizottság a múlt hónapban nyújtotta be a WTO-hoz a büntetendő amerikai termékeknek végleges listáját.
George W. Bush amerikai elnök azonban már a 2004-es költségvetés előterjesztésekor jelezte a kongresszusban, hogy kormányzata a WTO kívánalmainak megfelelően módosítani akarja a kereskedelmi törvényt. Az ehhez szükséges eljárás már az előző kongresszus alatt megindult az amerikai törvényhozásban, de a tavaly novemberi időközi választások miatt félbeszakadt.
A vitatott amerikai törvény alapján a teljes amerikai exportnak több mint a fele részesül az átlagosan 30 százalékos adókedvezménybe csomagolt szubvencióban. A legnagyobb haszonhoz az amerikai vegyipar, a gyógyszeripar, a gépgyártás, az elektromos és közlekedéstechnikai ipar jut, köztük olyan óriásokkal, mint a Boeing vagy a Microsoft. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés