2003. április. 30. 08:45 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Hétszázezres közalkalmazotti sztrájk Izraelben

Sztrájkba lépett hétszázezer izraeli közalkalmazott szerda reggel, tiltakozásul az Ariel Saron vezette kormány gazdasági szükségprogramja ellen. A program a költségvetési kiadások 2,3 milliárd dollár értékű lefaragását, a közalkalmazotti fizetések 8-10 százalékos csökkentését, több tízezer köztisztviselő elbocsátását és a nyugdíjkorhatár 65 évről 67-re történő felemelését irányozza elő.

A Hisztadrut szakszervezeti szövetség felhívására kezdett, meghatározatlan idejű általános sztrájk részeként szerda reggel leállt a légi közlekedés a Tel-Aviv melletti Ben Gurion nemzetközi repülőtéren, nem működnek a kikötők és a vámhivatalok, zárva maradnak az iskolák és egyetemek, a közigazgatási hivatalok és minisztériumok. Sztrájkolnak a Bezek távközlési társaság, az izraeli posta, az áramszolgáltató és a vízművek, valamint az olajfinomítók alkalmazottai is. A munkabeszüntetés nem terjed ki a magáncégekre.
Benjamin Netanjahu izraeli pénzügyminiszter szerdán a közalkalmazottak kollektív szerződéseinek eltörlését célzó törvénytervezetet kíván az izraeli parlament elé terjeszteni. Izrael történetében most először fordul elő, hogy a kormányzat a szociális partnerek közötti megállapodás helyett törvény elfogadásával próbál gazdaságélénkítő programot megvalósítani.
A megszorító intézkedéseket a tavalyi gazdasági visszaesés következményei és a megszállt területeken folyó izraeli hadműveletek költségei tették szükségessé. Izrael ötven év óta legsúlyosabb recesszióját éli át. A munkabeszüntetés a BBC információi szerint az első két napban 800 millió, minden további napon pedig 250 millió sékelbe kerül Izraelnek. (MTI)
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.