2011. május. 04. 18:35 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 04. 18:31 Nemzetközi gazdaság

A mentőcsomag miatt visszaeshet a portugál gazdaság

Az idén és jövőre is csökkenhet a portugál gazdaság teljesítménye az Európai Unióval (EU) és a Nemzetközi Valutaalappal (IMF) kidolgozott takarékossági intézkedések következtében.

A 78 milliárd eurós EU-IMF mentőcsomaghoz kapcsolódó megállapodásról kedden kiszivárgott információk szerint Portugália bruttó hazai terméke (GDP) 2 százalékkal csökkenhet 2011-ben és 2012-ben a csomagért cserébe vállalt megszorítások miatt. A méretben és lakosságszámban Magyarországhoz hasonló - 92 ezer négyzetkilométer területű, 10 millió lakosú - euróövezeti tagállam a leggyengébben növekvő európai gazdaságok között volt az utóbbi évtizedben. 2010-ben 1,4 százalékkal nőtt a GDP. 

A lisszaboni ügyvezető kormány és a hitelezők keddi megállapodása alapján emelni kell a súlyadót és a vagyonadót, kevesebbet költenek majd oktatásra és egészségügyre, és csökkenteni kell a lakástámogatásokat is. Nagyszabású privatizációs program is indul, ami 5,3 milliárd euró bevételt hoz 2013-ig - írta a Reuters hírügynökség a tárgyalásokat ismerő forrásokra hivatkozva. 

José Socrates miniszterelnök keddi bejelentése szerint a feltételek kevésbé szigorúak, mint Görögország és Írország esetében voltak, és a mentőcsomag "jót tesz az országnak". Socrates kedd este sugárzott televíziós beszédében elmondta: a megállapodás értelmében nem kell majd csökkenteni a minimálbéreket és nem kell közalkalmazottakat elbocsátani. A kormánynak kedvező megállapodást sikerült kiharcolnia; olyat, ami védi Portugáliát - fogalmazott Socrates.

A Dow Jones hírügynökség egy, a tárgyalások eredményét rögzítő bizalmas dokumentumra hivatkozva szerdán azt írta, hogy az államháztartás helyzetét elsősorban kiadáscsökkentéssel és az adóbevételek növelésével kell erősíteni. A minimálbéreket például három évre befagyasztják, 500 millió eurót - nagyjából 132 milliárd forintot - pedig az államigazgatás hatékonyságának javításával kell megspórolni. 

Reformokat kell véghezvinni a munkaerő-piaci és az ingatlanpiaci szabályozásban is. Ehhez még májusban meg kell szerezni két, jelenleg ellenzéki párt támogatását, majd az EU hozzájárulását is. A Dow Jones birtokába került dokumentum szerint a munkaerő-piaci reform részeként változik majd a munkanélküli segélyezés rendszere és csökkentik a túlóráért járó pótlék felső határát. A 78 milliárd eurós hitelt negyedéves részletekben folyósítják majd. A lisszaboni vezetésnek minden egyes részletért cserébe konkrét célokat kell teljesítenie, amit a hitelezők ellenőriznek. 

A kedden nyilvánosságra hozott részletek szerint a GDP-arányos költségvetési hiányt az idén 5,9 százalékra, jövőre 4,5 százalékra, 2013-ban pedig 3 százalékra kell csökkenteni. Ez lazább menetrendet vetít előre a kormány által korábban jósolt idei 4,6 százalékos, 2012. évi 3 százalékos és 2013. évi 2 százalékos deficitpályához képest. A portugál költségvetés hiánya 2010-ben 9,1 százalék volt, jóval meghaladta a tervezett 7,3 százalékot.

A portugál kormány április elején fordult segítségért az EU-hoz és az IMF-hez, azt követően, hogy nem sikerült keresztülvinni a törvényhozásban az újabb - 11 hónap alatt már a negyedik - megszorító csomagot. A kudarc miatt José Socrates miniszterelnök lemondott, a választásokat június elejére írták ki.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.