Az OECD 3 százalék feletti növekedést vár jövőre Magyarországon
Magyarország bruttó hazai terméke (GDP) az idén 2,7 százalékkal, jövőre 3,1 százalékkal nőhet, az államháztartásban pedig az idén többlet keletkezhet, jövőre viszont az uniós határértéknél nagyobb hiány várható a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán megjelent előrejelzése szerint.
Az idei 2,6 százalékos többlet az ágazati különadók és a nyugdíjrendszer átalakítása révén jöhet össze. Jövőre a 3 százalékos uniós határértéket meghaladó, 3,3 százalékos hiány lehet.
A GDP az idén 2,7 százalékkal, jövőre pedig 3,1 százalékkal nőhet - áll a jelentésben, amely szerint a gazdaságot elsősorban az export hajtja, de a belső fogyasztás is fokozatosan bővül majd. A növekedés a jelzettnél nagyobb is lehet, ha kivezetik az ágazati különadókat és nem gyengítik a független intézményeket - áll a legfejlettebb ipari államokat tömörítő OECD előrejelzésében.
Mindez eltér a kormány prognózisától. A kormány szerint ugyanis az idén 2,94 százalékos deficit lesz, ami jövőre 2,5 százalékra mérséklődik majd, a gazdasági növekedés pedig az idén 3 százalékos, jövőre pedig 3,5 százalékos lesz.
Az OECD szerint a szerkezeti átalakítások céljait ismertető program publikálása a jó irányba tett lépés, amelyet azonban az államháztartási konszolidációt szolgáló hiteles intézkedéseknek kell követniük. A forint stabilitását és a tőkebeáramlást elsősorban az fenyegetheti, ha nem sikerül végrehajtani a fiskális konszolidációt és a strukturális reformokat - áll az elemzésben, amely szerint az államháztartás pozíciója az idén romlott, hiszen a hiány már az első negyedévben meghaladta az év egészére tervezett mértéket. A hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságot tekintve tovább ront a helyzeten az, hogy a nyugdíjrendszer átalakításából származó forrásokat folyó kiadások fedezésére használnak fel, a nyugdíjkötelezettségek viszont a kormányzatra hárulnak át.
A 2012-ig kitekintő elemzés szerint a munkanélküliségi ráta a tavalyi 11,2 százalékról az idén 11,5 százalékra nő, jövőre pedig 11 százalékra mérséklődik. Az infláció fokozatosan csökken, és közelít a Magyar Nemzeti Bank 3 százalékos középtávú céljához, a tavalyi 4,9 százalék után 2011-ben 4 százalék, 2012-ben 3,3 százalék lehet.
A Magyarországról szóló elemzés az OECD Gazdasági kilátások című tanulmányában jelent meg. A szervezet évente kétszer állítja össze a tanulmányt. A jelenlegi, sorrendben 89. kiadás szerint a világgazdaság már saját erőből is képes megküzdeni a válsággal. A kilábalás folytatódik, és a kormányzati ösztönzést fokozatosan felváltja beruházások és a kereskedelem élénkülése. A globális GDP így az idén 4,2 százalékkal, jövőre 4,6 százalékkal nőhet.
A 34 OECD-tagországot együttvéve az idén 2,3 százalékos, jövőre 2,8 százalékos GDP-növekedés várható, ami megegyezik a legutóbbi, tavaly novemberi előrejelzésben foglaltakkal.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.