Építőipar: még nem bizakodhatunk
A megkötött szerződések állománya nem ad okot a bizakodásra, és különösen aggasztó, hogy ez év augusztusában 35,4 százalékkal kevesebb új szerződést kötöttek mint egy évvel korábban - írja a Világgazdaság.
A lap hétfői számában megjelent interjúban Koji László elmondta, hogy az ÉVOSZ számításai szerint az év egészében a termelés 10 százalékkal lesz alacsonyabb szintű, mint tavaly. Ez az ágazat utolsó jó évéhez képest 40 százalékos elmaradást jelent, a lakásépítési szektor pedig 60 százalékos piacvesztést szenvedett el.
Koji László a közmegrendelések újraindulásában látja a kivezető utat. Ám, mint mondta – a tervezési időszakoktól függően – a nagy állami beruházásokról leghamarabb október végén, november elején lehet döntésre számítani, az önkormányzatok pedig jövő év február–márciusában határozhatnak az elindítandó munkákról - írja a lap.
Az Új Széchenyi Terv épületfelújítási, otthonteremtési, energetikai programjaiban is lát fantáziát a szakma, de a döntések meghozatalától a tényleges kivitelezés elkezdéséig csaknem egy teljes év telik el, vagyis az építőipar egyhamar nem evickél ki a válságból. Így legfeljebb a jövő év második felében kezdődhet meg az ágazatban az élénkülés Koji László szerint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.