Az államalapítás ünnepére megújult a magyarok régi nagy kedvence, a békebeli Szent István Porter Sör. A királyi ital két rangos kísérőt is kapott, a Szent Gellért pilseni típusú világost és a Szent Imre banános-szegfűszeges búzasört.
Az új sörcsaládot Spányi Antal megyéspüspök a Székesfehérvári Királyi Napok rendezvénysorozatának megnyitóján mutatta be, hangsúlyozva, hogy a püspökség ajándéknak szánta a város polgárai és az idelátogatók számára. Ezért a sörkülönlegességekkel egyelőre csak itt köszönthetik államalapító Szent István ünnepét.
Az első csapolásra és sörkóstolóra a fehérvári Szent Gellért Kézműves Sörözőben került sor a habos italok megkomponálására és kifőzésére felkért budapesti Monyó Brewing Co. tulajdonosának, Pein Ádámnak és sörfőzőmesterének, Németh Antalnak a jelenlétében. Az már inkább a mostani szortiment, a Szent István, Szent Gellért és Szent Imre sörök előtörténetéhez tartozik, hogy a fővárosban, Kőbányán főzték a Polgári Serfőzdében 1894-től a Szent István védjegyű söröket. Mint Smohay András, a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum igazgatója elmondta a hvg.hu-nak, a 2013-as jubileumi Szent István évben az államalapító király tiszteletére folytatott hagyománytörténeti kutatások során fedezték fel ismét a Kőbányai Polgári Sörfőzde termékét, a Szent István Porter Sört. Spányi Antal megyéspüspök indítványozta, hogy az egykori „élvezeti és gyógysör különlegességet” újraélesszék, amelyre a tavaly december óta működő Monyó Brewing vállalkozott.
Az új sörök szakmai és fogyasztói berkekben máris nagy érdeklődést keltettek. A nem kis sörreferenciát jelentő Folyékony kenyér blogírója szerint: „A székesfehérvári egyházmegye is bejelentkezett az egyházi sörfőzők klubjába és nem akármilyen tanítómestert találtak maguknak. Németh Anti rakta össze a Szent István portert, tegnap kóstoltam: nagyszerű! Angolos, ódon, fás, könnyű, kicsit vizes, elegáns, nemes – nagyon rendben van!” Azt már csak ráadás „habként” jegyezzük meg, hogy Székesfehérváron az első angol kóstoló is nagyon elégedett volt a kávé és az étcsokoládé aromáját hozó sörrel.
A sörcsalád egyedi címkével, a szenteket ábrázoló színes grafikával, fél literes és 3.3 dl-es kiszerelésben, csattos üvegekben kerül forgalomba. A hivatalos országos bemutató a budapesti Főzdefeszten lesz szeptember 5-én, ahol a Székesfehérvári Püspökség sörei a Bakonybéli Szent Mauriciusz kolostor és a Zirci Ciszteri Apátság söreivel együtt debütálnak majd. Természetesen elsősorban a kézműves seritalok élvezetét kínálva és választékát bővítve.
A Székesfehérvári Püspökség tervei között szerepel, hogy sörkülönlegességeik a jelenlegi kizárólagos forgalmazón, a székesfehérvári Szent Gellért Kézműves Sörözőn kívül néhány budapesti sörözőbe is eljussanak. Ha a jelenlegi sörhármas befut, akkor a szortimentet bővítése is szóba jöhet, és stílszerűen felsorakozhatnak a Boldog Gizella, a Szent Erzsébet vagy Szent Margit sörök is.