Az új kínai nálunk a vietnami, legalábbis, ami a Pho-leves hatalmas rajongói táborát illeti. S persze, mert már itt vannak nekünk a többé-kevésbé autentikus levesbárok. De a vietnami konyhában azért más is van.
Például bambusznádba töltött rizs, kurkumás, galangában pácolt hal, gyömbérrel dinsztelt csiga, porhanyós malacfül-szeletek, édes-savanyú marhahúsos papayasaláta és tojáskávé. A sort folytathatnánk jócskán, de Donal Shekan az ifjú dublini gasztro blogger-szakács, ételfotós és - Kitchen hero c. - szakácskönyv szerző kedvencei többek között ezek lettek, amikor tavaly körbeutazta-ette és főzte a délkelet-ázsiai országot.
Emberünket már ismerhetik a gasztronauta nézők a Magyarországon is bemutatott Srác fakanállal című paprika tv-s szériából , de augusztus végén új - a januártól már magyar nyelven is elérhető - tévécsatornán, új sorozattal jelentkezik, ami ennek a bizonyos útnak az állomásait mutatja be, azaz: Kövesd Donalt … Vietnamba!
Addig is egy kis ízelítő Donal legemlékezetesebb élményeiből:
"Első nap a Red Dao törzshöz mentünk, ahova a kormány egyik képviselője is elkísért. Amikor megérkeztünk, a házigazda épp bambusznádba töltötte a rizst, banánlevéllel lezárta, aztán forró vízben megfőzte, majd tűzre helyezte – ez volt a legfinomabb rizs, amit valaha ettem. De előtte volt pár kínos pillanatom. Itt ugyanis szokás forró fürdőt venni étkezés előtt, aminek célja nem csak a test megtisztítása, hanem elménké, lelkünké is. Félórával az érkezésem után tehát ott álltam a mentával és ginzenggel teli vizeskádnál, csupán egy szál fürdőnadrágban. Nehéz úgy ellazulni, hogy egy egész vadidegen törzs és a kuncogó stáb figyeli az ember minden mozdulatát...
Másnap első utunk a főváros, Hanoi egyik legrégebbi és legismertebb éttermébe vezetett, a ChaCa La Vong-ba, ahol ugyanazt az egy fogást szolgálják fel idestova több mint 100 éve: kurkumás halat, amelyet 12 órán keresztül galangálban (thai gyömbér) pácolnak, ezt követően bambusznyársra húznak, és forró faszénen meggrilleznek.Talán a legfurcsább dolog, amivel - Hanoiban- találkoztam az a tojáskávé volt. Ez egy igazán különleges ital, amiben habosra és sűrűre felvert tojássárgáját, sűrített tejet, cukrot, vajat és a krémsajtot elegyítenek forró kávéval. Vietnamban legjobban ezeket az új ízeket élveztem. A fentieken túl például a gyömbérben és lime levélben dinsztelt csigát, a sörrel kísért szárított tintahalat, a fűszerekkel rizspapír batyukba tekert porhanyós malacfül-szeleteket és az édes-savanyú marhahúsos papaya salátát."
Íme, annak a bizonyos tojásos kávénak a receptje Donal-féle változatban, vagyis: Vietnámi kávés, sűrített tejes pannacotta
Hozzávalók (6-8 adag):
600 ml tejszín
400 gr cukrozott sűrített tej
1 vanília rúd, félbevágva, a magok kikaparva
50 gr porcukor
egy csipet tengeri só
50 gr kávébab (vagy 3 teáskanál jó minőségű instant kávépor)
1 teáskanál kakaópor
2 ½ teáskanál (vagy 1db 7gr-os csomag) zselatinpor vagy 6 levél zselatin
4 evőkanál víz
A presszókávé réteghez
1 evőkanál porcukor
120 ml frissen főzött presszókávé
½ teáskanál zselatinpor (vagy 1 levél zselatin)
2 teáskanál víz
Dekoráció: csokoládé bevonatú kávészemek, vagy 1 teáskanál jó minőségű instant kávépor (a dekoráció egyéni döntés szerint)
Elkészítés:
A tejszínt egy lábosban közepes tűzön melegítjük és hozzáadjuk egymás után a sűrített tejet, a vanília rudat és a vanília magokat, a cukrot és a sót. Forraljuk fel, és szükség szerint keverjük meg, hogy a cukor teljesen elolvadjon, majd zárjuk el a tüzet, és hagyjuk 10 percig összeállni. Vegyük ki a vanília rudat.
A tejszín keverék felét átöntjük egy másik fazékba, beleszórjuk a kávészemeket és a kakaóport. Felforraljuk, és közben folyamatosan keverjük, majd félretesszük 20 percre, hogy az ízek jól összeálljanak. Átszűrjük egy kancsóba, majd egy tiszta főzőedénybe visszaöntjük.
A zselatinport kettéosztjuk két edénybe. A víz felét az egyik edénybe öntjük, és 5 percig pihentetjük. Ezt követően az edényt egy forrásban lévő vízzel teli fazék fölé helyezzük, hogy a zselatin megolvadjon. A zselatint finoman belekeverjük a vaníliás tejszínkeverékbe, majd átöntjük egy mérőedénybe. Frissentartó fóliával lefedjük, és 20 percig hűtjük, amíg elkezd dermedni.
Eközben a maradék zselatint és vizet (ahogy az előbb) feloldjuk, majd a kávés tejszínkeverékbe keverjük. A keveréket egy másik mérőedénybe öntjük, frissentartó fóliával lefedjük, majd 20 percig hűtjük.
A vaniliás krém negyedét 6-8, egyenként 225 ml-es pohárba (vagy hasonlóba) öntjük, frissentartó fóliával lefedjük és 5 percig hűtőszekrényben hűtjük, míg épphogy megdermed.
Amint a vaníliás krém megdermedt, tetszés szerinti vastagságban ráöntünk egy réteg kávés krémet. 5 percre visszatesszük a hűtőbe, hogy megdermedjen, majd megismételjük a rétegeket a vaníliás és kávés krémmel. Ha azt látjuk, hogy valamelyik keverék túl hamar dermed a mérőedényekben, azt hagyjuk szobahőmérsékleten. A rétegek befejezése után legalább egy órára hagyjuk hűlni a hűtőben.
Az utolsó, presszókávé réteghez a porcukrot a presszókávéhoz adagoljuk, és addig keverjük, míg el nem olvad. Eközben a zselatint és vizet egy edénybe öntjük, és 5 percig pihentetjük. Ezután az edényt egy forrásban lévő vízzel teli fazék fölé helyezzük, hogy a zselatin megolvadjon. Belekeverjük a presszókávéba és hűlni hagyjuk, amíg épphogy önthető állapotban van. Mindegyik pannacottára egy vékony réteget öntünk belöle, majd visszarakjuk őket még egy órára hűtőbe, aztán kínáljuk.