Gasztro K.G. 2015. március. 15. 10:10

Mit ivott a forradalmi Pest?

Vajon milyen sört ihatott Petőfi a 1848-ban március idusán? A kérdés költői. Úgy véljük, bármilyet. A sör ugyanis már jó ideje fel volt találva.

Amúgy állítólag csak rendkivül mértékletesen fogyasztott alkoholos italt a jó öreg kocsmáros fia, leginkább színjózanul írta verseit, borvirág, seres kupa inkább a rigmusokban. Társai a forradalmi hevületben viszont jóféle söröket guríthattak le.  Márciusban ugyanis  éppúgy főzhettek alsó- mint felsőerjesztésű sört, az előbbivel akkoriban leginkább éppen az volt a probléma, hogy a nyári melegben nem indult be az alkoholos erjedése.

Októbertől március végéig azonban főztek mindenfélét; választék is, és ivóhely is akadt bőséggel, ahol a pesti és a felvidéki sörök sokaságát mérték. Ezt igazolja bizonyos Schams Ferenc fennmaradt írása is, aki már 1821-ben Pest sör- és bormérő helyeinek számát nyolcszázra teszi, és akkor az illegális kimérésekről nem is tesz említést.

Sermérés a kapu alatt a korabeli Pesten
serteperte

«Ki hinné el, hogy a legutóbbi számolás alkalmával mintegy 800, mondjad nyolcszáz bormérő és részben sermérőházak foglalatoskodnak a mi Városunkban? Ennek az az oka, hogy itt Pesten minden polgári háztulajdonosoknak szabadsága vagyon bormérő helyet nyitnia. »

A Schams úr által itt említett pesti bormérést nem úgy kell érteni, hogy ez a 800 hely nyílt vendégfogadó, avagy korcsmaszerű nyílt hely lett volna, hanem úgy, hogy saját termésű borát minden pesti háztulajdonos szabadon árusíthatta «utcán át», vagyis nem helyben való megivásra, tekintet nélkül arra, hogy ez a bor hol termett.  A 800 boreladó polgárba sermérés szempontjából csak a cégéres fogadók és a kis, cégér nélküli csapszékek számítanak bele. Schams úr ugyanis ezt mondja: «Noha e vendégelő házak közül sokban egyúttal ser is csapoltatik, mégis ezeken kívül vagynak itt Pesten 31 külön serházak, melyek a két itteni Serfőzőházak kontóján tartatnak. »

1821-ben egyébként Pestnek 45 ezer lakója és két serfőzőháza volt, de az 1840-es évekre a 100 ezer lakosú Pestet és Budát, már öt sörfőzőház – pl. a Birly, a Tüköry, a Honeur, a Petz és a Schmidt-féle – látta el serrel. Tehát nem lehet kétségünk, a szabadság reményétől megittasult forradalmárok szomjukat bőségesen olthatták sörrel is.