Főzés, forgatás, utazás. Fakanállal a világ körül, és otthon is, ha a séf amellett, hogy tévés híresség, feleség és anya. S nem, most nem Nigella mennybemenetele következik.
Bár a dél-afrikai Siba Mtongana egyik példaképe Delia Smith és Jamie Oliver mellett éppen Nigella Lawson . S igyekszik is az afrikai konyha ízeit az angolszász, illetve európai konyhákéval fuzionálni. A 30 éves Siba is igen népszerű tévés személyiség. Gyorsan elkészíthető ételeket mutat be műsorában. A „Siba asztala” 2013 szeptemberében indult el Dél-Afrikában, és az egyik legkedveltebb műsor lett a Food Network-ön, azóta 90 országban, 60 millió háztartásban látható.
Siba a három nővérétől tanult főzni, és édesanyja háztájijából szedte össze a hozzávalókat. De nem szakács akart lenni, hanem először orvos, aztán tanár, majd hazája első fekete miniszterelnöknője. Aztán mégis győzött a „fakanál”, amihez azért felsőfokú vendéglátói végzettséget is szerzett. A kétgyermekes tévészakács – 2 éves kisfia, Lonwabo gyakran feltűnik műsorában –élvezi a sikereket, és nem készül már pályamódósításra . De egy ENSZ jószolgálati nagyköveti állást bevállalna még, hogy segítse a hátrányos helyzetű gyerekeket, és afrikai iskolák, kórházak fejlesztését.
Siba egyébként nem „fokvárosi kuriózum”, pályatársa Jenny Morris volt az első dél-afrikai, aki saját műsort kapott a Food Network-ön. Ma két sorozata is fut a csatornán: a „Jenny Morris Marokkóban főz” és a „Jenny Morris a Riviérán főz”, emellett főzőiskolát visz Fokvárosban. S igen ő is két gyermek édesanyja, tizenéves fiai állítólag tucatnyi módját ismerik a tojásételek készítésének, de a házi kenyeret hozzá az édesanyjuk süti.
Biztos, hogy otthon sem unalmas körülötte az élet a konyhában. Nem véletlenül lett a beceneve Kuncogó gourmet, nemcsak főzni imád, de nevetni is.
Recept
Siba egyik kedvence a Teryaki csirke, és Morrisnak is az a véleménye, hogy mindig legyen otthon a hűtőben csirkemell, mert abból könnyen, gyorsan változatos ebédeket, vacsorákat varázsolhatunk. Lehet, hogy hallották, az európai szakácsok is azt tartják a csirkemellről, olyan, mint a festőnek egy üres festővászon, bármilyen színt fel lehet rá vinni…
Előkészítés idő: 5 perc
Főzési idő: körülbelül 10 perc
Hozzávalók /4 főre/:
4 filézett csirkemell
1 1/2 teáskanál (7 ml) reszelt gyömbér
1 gerezd lereszelt fokhagyma
1 csipetnyi tengeri só
A szószhoz:
4 evőkanál szaké
4 evőkanál mirin (japán rizsbor)
4 evőkanál szójaszósz
2 evőkanál szezámolaj plusz 2 evőkanál a sütéshez
1 teáskanál reszelt gyömbér
1 gerezd összetört fokhagyma
1/2 teáskanál chili pehely
Díszítéshez:
1 evőkanál pirított szezámmag
koriander levelek
Elkészítés:
Keverjük össze a fokhagymát, a gyömbért és a sót. Éles késsel vagdossuk be a csirke filéket és dörzsöljük be a fokhagyma, gyömbér és só keverékével. Ügyeljünk arra, hogy ne maradjanak ki a bevágások belső oldalai sem.
Helyezzük a fűszerezett húsokat e mélyebb tálba. Keverjük össze a szósz összetevőit egy kis kancsóban, és a keveréket öntsük a csirke filékre.
Melegítsünk fel egy nagy teflon bevonatú serpenyőt és öntsük bele a szezámolajt. Vegyük ki a tálból az előkészített csirkedarabokat, csepegtessük le, és süssük 2-3 percig, előbb a bevagdosott oldalukkal lefele, majd fordítsuk meg. Öntsük a tálban maradt szószt a csirkére, és addig főzzük, míg a pác kissé besűrűsödik és a hús jól átsül. Vigyázzunk, hogy ne süssük túl, mert kiszáradhat.
Pirítsuk meg a szezámmagot egy serpenyőben és szórjuk a kész csirke filékre. Tálaláskor diszítsük koriander levelekkel.
Javasolt köret: rizs.
TERYAKI CSIRKE