Megkezdődött a 2015-ös Borászok Borásza díj jelöltállítása. A díjat gondozó Vinum Praemium alapítvány szabályai szerint már teljes egészében a szakma, vagyis a borászok kezében van a döntés joga.
Dr. Prónay Bence, az alapítvány kuratóriumi elnöke immáron hivatalosan felkérte az eddigi évek díjazottjait a saját 50 fős jelöltlistájuk összeállítására. A beérkezett listákat a kuratórium összegzi, majd a Borászok Borászai kibővített kuratóriumi ülésen döntenek arról a félszáz borászról, akik kétkörös szavazás alapján, egy-egy vokssal bírva, kiválasztják a 2015-ös cím tulajdonosát.
A címet az ismert egykori médiaszemélyiség, az Etyeken borászatot és éttermet üzemeltető Rókusfalvy Pál alapította. Olyan díjat kívánt életre hívni, melynek odaítéléséről nem valamely nagy létszámú, hivatalos testület dönt nehezen átlátható szempontrendszer alapján, hanem maguk a borászok adják annak, akit ők maguk az adott évben a legérdemesebbnek találnak rá.
„Azt gondolom, hogy a Borászok borásza-díjat igazából az élet szülte. Ahogy a fesztiválok esetében is magas darabszámokról lehet beszélni, úgy a borászoknak adandó díjak esetében is hasonló a helyzet. Az Év bortermelője-díj mellett van még számos ilyen-olyan elismerés, ami különböző szervezetekhez köthető. Én nem hiszem azt, hogy egy szervezet önmagában hitelesíthet bármilyen díjat is. A hitelességen túl, vagy éppen azt megtámogatandó, az is sokat számít véleményem szerint, hogy egyszerű és átlátható legyen a struktúrája, az odaítélésének mikéntje. A Borászok borásza díj, bár az ötlete tőlem származik, tőlem független. Nincs székem az ötven borászt kijelölő kuratóriumban, így nincs semmiféle befolyásom a szavazás menetére. Egyetlen esetre érvényes vétójogom van, amivel akkor fogok élni, ha azt látom, hogy az egyszerűség és az átláthatóság elve a legkisebb formában is sérül” – nyilatkozta Rókusfalvy Pál a HVG idei Bor Plusz magazinjának. Ugyanitt fogalmaza meg véleményét a díjjal kapcsolatban két olyan tekintetes borász,mint Kaló Imre és Szentesi József, akik már az örökös cím tulajdonosai.
Kaló szerint: „A Borászok borásza a legkevésbé manipulált díj ma Magyarországon. Nem üzleti érdekeket szolgál, ettől hiteles.”
Szentesi is hangsúlyozta, hogy: "A Borászok borásza esetében ötven ismert és megismerhető bortermelő választja ki maga közül az aktuálisan legjobbat (...) " Hozzátéve, hogy itt végre olyan kisebb termelők is megnyerhetik a címet, akik máshol nem kerülhettek a látómezőbe.
A Borászok Borászai a jelöltállító ülésen egy-egy főt jelölhetnek a Borászok Barátja díjra is, amelynek odaítélése szintén az 50 Borászok Borásza díjra jelölt személy joga. Ezt a díjat olyan civil személyiség kaphatja, aki tevékenységével kiemelkedően képviseli a magyar bor érdekeit, és nagyban segíti a magyar borászok munkáját. A díjat először 2012-ben adták ki, akkor Dr. Freund Tamás agykutató vehette át, a következő évben Borbás Marcsi, Gasztroangyal, legutóbb pedig dr. Mészáros Gabriella, a Borkollégium vezetője.
A Borászok Borásza cím eddigi birtokosai: Demeter Zoltán (2007), dr. Lőrincz György (2008), Szepsy István (2009), Légli Ottó (2010), Kaló Imre (2011), Györgykovács Imre (2012), Szentesi József (2013) és Berecz Stéphanie (2014).