Gasztro Fütő Beáta 2014. szeptember. 12. 16:06

A pezsgő nem csak a buborékokról szól - interjú

Christian Forget pincemester egyenesen Champagne-ból érkezett a Budavári Borfesztiválra, ahol a napokban mutatkoznak be az új Kreinbacher pezsgők. A szakember évek óta együtt dolgozik a birtok csapatával, hogy a somlói terroirból és a furmintból a champagne-i tapasztalatok alapján a legjobbat hozzák ki. A cél nem kevesebb, mint hogy a most debütáló pezsgő idővel klasszikussá érjen.

 

A Domaine Paul Bara pincemestere 2009-ben látogatott először Somlóra, amikor Kreinbacher József ösztönzésére – Márkus György champagne szakértő közvetítésével – felkérték, tapasztalataival segítse a birtok munkáját. Azonnal igent mondott. Családja több generáció óta készít champagne-t, de a régión kívül sosem próbálkoztak pezsgőkészítéssel, így izgalmas kihívást jelentett számára a feladat. A Budavári Borfesztivál első napján kérdeztük tapasztalatairól.

flickr

hvg.hu: A terroir és a somlói szőlőfajták is teljesen ismeretlenek voltak az ön számára. Hogyan kezdődik ilyenkor a munka, hogyan lehet megismerni egy új régió sajátosságait?

C. F: Szellemi munka, ez volt az első lépés. Olvastam, tájékozódtam, rengeteg információt szereztem be és mindezeket fejben rendszereztem, értékeltem, az összefüggéseket újra és újra átgondoltam. Ehhez természetesen fontos a motiváció fenntartása is. Hatalmas kihívásról van szó, de szeretnénk célba érni, ezen dolgozunk a birtok csapatával.

hvg.hu: A pezsgők fajtaösszetétele elárulja, hogy a furmintra voksolt. Ez az első percben eldőlt?

C. F:Ennek a szőlőfajtának a felfedezése nagyon érdekes volt számomra, korábban egyáltalán nem ismertem. Ezért amikor először ide érkeztem, sok furmintot végigkóstoltam és már akkor azon gondolkoztam, mit lehet majd elérni ezzel a szőlőfajtával pezsgő alapborként. Ezt követően meghatároztuk a legmegfelelőbb kitettségű területeket. Két évig vinifikációs, azaz borkészítési kísérleteket folytattunk, és ekkor jött a meglepetés – a cukor és a savtartalom közötti egyensúly nagyon hasonló a Champagne-ban tapasztaltakhoz! Mára ott tartunk, hogy bemutattuk a két, 100 % furmintból készült prémium pezsgőt, a Brut Nature és a Prestige Brut tételeket. Az első visszajelzések nagyon pozitívak.

A classic és az extra dry chardonnay-t is tartalmaz, ezt a szőlőfajtát természetesen már jól ismertem, de a somlói munka során a mikroklímát is figyelembe kellett venni. Az érés ennél a szőlőfajtánál nagyon hirtelen be tud robbanni, pezsgőkészítésnél pedig nagyon oda kell figyelni erre, a szüreti időpont gondos megválasztása kulcsfontosságú.

hvg.hu: Nem lehet egyszerű átültetni a champagne-i tapasztalatokat Somlóra. Voltak nehéz pillanatok?

C. F: Az első perctől kezdve tisztelettel fogadott a Kreinbacher Birtok csapata, kíváncsiak és nyitottak voltak javaslataimra. Tehát a legtöbb döntésben szabad kezet kaptam a tőlük, azt tehettem, amit szakmailag helyesnek tartok.

Elsőre ugyan nagy volt az aggodalom, amikor a mellett érveltem, hogy 10-10,5 potenciális alkoholfokkal kell szüretelni a furmintot. Azt gondolták, ennyire éretlen szőlőből nem lehet jó pezsgő alapbort készíteni. De megszavazták a bizalmat és mára, az első pezsgőket kóstolva azt mondhatjuk, a champagne-i példa itt is bevált.

Nagyon örülök, hogy egy olyan csapatra találtam itt, akikkel könnyű együttműködni. Megvan bennük az akarat, a motiváció, a szakértelem. Ők végzik a munka oroszlánrészét, nekem epizódszerep jut.

hvg.hu: Mondhatjuk, hogy a tudás, ami Champagne-ban megvan, bárhová átültethető? Csak akarás kérdése?

C. F: A munkaszakaszok megegyeznek, a Champagne-ban használatos eljárásokat Somlón is a legnagyobb gondossággal és odafigyeléssel használjuk. Például a préselés a legmodernebb, Champagne-ban készült préssel történik, tiszteletben tartva a különböző mustszakaszok, azaz a taille és a cuvée szétválasztását. Irányításom alatt házasítjuk az alapborokat a kívánt pezsgők összeállításához. Ezután jön a második erjesztés és meghatározzuk, meddig tartson a palackos érlelés, végül a likőrözési próbák és a degorzsálás zárja a folyamatot.

A Méthode Champenoise vagy Méthode Traditionnelle, vagyis a technológia egy dolog, de ne felejtsük el, hogy a pezsgő nem csak a buborékokról szól. Hanem a terroir és a szőlőfajták egységéről, találkozásáról is. Ha az adott szőlőfajta nem megfelelő helyre van ültetve, ha a talaj vagy a mikroklíma nem megfelelő, ha ezen három között nincs egység, akkor a tudás és tapasztalat sem vezethet eredményre. Somlón azonban adottak voltak a feltételek, ennek első eredményeit most a nagyközönség is megismerheti.

 hvg.hu.: Mit gondol, mi a legfontosabb lépés a tradicionális pezsgők népszerűsítésében?

C. F: A válasz nem lehet más, mint az edukáció. És úgy gondolom, hogy ehhez a pezsgők és champagne-ok képesek elég motivációt adni, hiszen nagy öröm felfedezni őket.

hvg.hu: Önnek mi a kedvenc stílusa?

C. F: Nem vagyok a trendek híve, inkább az alkalomhoz keresek pezsgőt. Egyik nap egy nem évjáratos cuvée a jó választás – ez általában brut – míg máskor egy különlegességre, egy évjáratos champagne-ra vágyom.   

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.