Gasztro Haulitus Anikó 2014. február. 25. 13:59

Mire jó a száraz kenyér, szikkadt kifli? – recept

Kenyérből és péksüteményből jellemzően vagy túl sok van otthon, vagy túl kevés. A ma még magát melegen kellető, illatos kifli, a friss, puha kenyér, a ropogós zsömle másnap, harmadnap nyomasztó tárgyi emlékké válik a kenyértartóban. De mi legyen a sorsuk? Ne dobjuk ki, egy kis kreativitással életre kelthetjük.

    A legtöbb kenyérféle, péksütemény, kalács kissé megöregedve is elsőrangú alapanyag lehet, egy kis fantáziával bámulatos átváltozásokra bírhatjuk őket. Vannak hozzá tippjeink, tanácsaink, receptjeink.

   Ime:

-          A bundás kenyér szikkadt, kicsit kiszáradt kenyérből a legjobb.

-          A házi zsemlemorzsa sokkal finomabb, mint a bolti. Ha nincs elektromos vagy kézi darálónk, megteszi egy húsklopfoló is, csak tekerjük be vastag papírba, papírzacskóba a trancsírozandó darabjainkat. Az sem baj, ha rusztikusabb lesz a morzsánk, ez most kifejezetten divatos öltözete a rántott húsnak, rántott zöldségeknek.

-            A vagdaltak, fasírtok, a töltött húsok töltelékei kifejezetten szeretik száraz maradékainkat. Sokkal inkább magába szívja a tejet, nedvességet, mint ha frisset használnánk erre a célra.

-          A spenót is kiadósabb és finomabb lesz, ha tejbe áztatott kenyérfélével sűrítjük be.

-           A sokféle ismert és kedvelt sós, édes felfújt – pl. mákos guba, angol kenyérpuding – kifejezetten szikkadt kiflire, kalácsra, kenyérre alapszik.

-          A krémlevesek levesbetétjét se bezacskózva vegyük meg a közértben, könnyedén gyárthatunk sajátot.    

-          Egy kis ízesített olajjal, zöldfűszerrel magában is finom ropogtatnivaló készülhet a szikkadt maradékokból, kínálkoznak a mártogatósokhoz, de akár sör- vagy borkorcsolyává is előléphetnek.

-          Töltött zsemle tucatnyi variációban készülhet – a klasszikus túrós tölteléktől kezdve, a darált húsos, sonkás-sajtos, gombás, zöldséges verzión át fantáziánk és ízlésünk szerint. A zsemle kalapját levágjuk, belét kivájjuk, ezt akár bele is keverhetjük a szaftos töltelékbe, amit visszatöltünk a zsemle belsejébe. 180 fokos sütőbe tolva 25-30 percnyi sütés után remek tányérba való lesz.

-          A kenyérrel sűrített levesek külön kasztot képeznek a legtöbb nemzet konyháján, elég ha csak a spanyolok a gazpacho-jára, az olaszok toszkán paradicsomlevesére, a portugálok fokhagymás, tojásos kenyérlevesére gondolunk. De ajánlhatjuk XIV. Lajos kedvencét is. Ha neki jó volt, mi is nyugodtan összeüthetjük a királyi levest, ami meglehetősen egyszerű: pirított kenyérszeletekre leszűrt  szárnyas- vagy borjúhúslevest meregetünk, tört pörkölt pisztáciával, friss zöld fűszerekkel megszórjuk. Egyébként a  fáma szerint a Napkirály a marhahúslevest is pirított kenyérrel szerette, és gyakran evett "melegszendvicset" is: pirítósra halmozott fűszeres tojást, zöldségekkel.

      - S hát ott vannak a saláták: a legjobb körökben is elképzelhetetlen egy tisztességes Cézár pirított kenyér- vagy zsemlekocka nélkül, akárcsak az olasz panzanella, aminek mások mellett mindjárt meg is osztjuk a receptjét.   Aztán nekikezdhetünk a többinek is.  

Aréna2000

PANZANELLA (toszkán kenyérsaláta

 Hozzávalók:

      25 dkg szikkadt fehér kenyér vagy bagett

      1 nagyobb fej lilahagyma, apró kockára vágva

       10 szem koktélparadicsom, negyedekre vágva

       1 közepes kígyóuborka, kockára vágva

       2 gerezd fokhagyma, összezúzva

       12 szem fekete, magozott olívabogyó

       4-5 evőkanál extra szűz olívaolaj

       2 evőkanál balzsamecet

       1 nagy csokor friss, apróra vágott bazsalikom

        Ízlés szerint só, frissen őrölt fekete bors

Elkészítés:

A kockára vágott kenyeret sütőben aranybarnára pirítjuk. Elkeverjük az olívaolajt,a balzsamecetet, a zúzott fokhagymát, sót és borsot.

Az apróra vágott zöldségeket egy tálba tesszük, hozzákeverjük a pirított kenyérkockákat, az olívabogyót, majd meglocsoljuk az olívaolajos-balzsamecetes öntettel, és meghintjük a friss bazsalikommal. Alaposan átforgatjuk, és tálalásig egy órácskát állni hagyjuk, hogy a kenyérkocka megszívhassa magát az öntettel és a zöldségek levével.

SÖRIMÁDÓK MELEGSZENDVICSE

Hozzávalók:

4 szelet szikkadt  kenyér

4 dkg vaj

2  dl barna sör

2 evőkanál finomliszt

3 szál újhagyma, vagy egy közepes fej lilahagyma

1 egész felvert tojás

7 evőkanál zsemlemorzsa 

20 dkg brie sajt, de legjobb, ha sörsajtot tudunk rá tenni

3 gerezd fokhagyma

1 teáskanál mustár

Ízlés szerint zöldfűszer

Frissen őrölt fekete bors

Csipet frissen őrölt szerecsendió

Elkészítés:

A vajat felolvasztjuk egy lábasban, rádobjuk a vékony karikára vágott hagymát és a zúzott fokhagymát, s pár perc alatt megpároljuk. Folyamatosan keverve hozzáöntjük a sört, és ugyancsak állandó keverés mellett hozzáadjuk a lisztet, a mustárt és a fűszereket ( a zöldfűszereken kívül). Amikor kissé besűrűsödött, akkor levesszük a tűzről. Jöhet bele a zsemlemorzsa, a kockára vágott brie sajt,  a tojás, alaposan elkeverve.

A kenyérszeleteket lerakjuk egy tűzálló tálba, rájuk adagoljuk a sűrű sajtos-sörös mártást, és előmelegített 200 fokos sütőben kb. 15-20 percig sütjük, illetve, amíg a mártás teteje aranybarnára pirul.

 

Aréna2000

ÍZES KIFLICHIPS

Hozzávalók:

szikkadt kifli vagy bagett

extra szűz olívaolaj

zúzott fokhagyma ízlés szerint zöldfűszer (bazsalikom, rozmaring, kakukkfű, petrezselyem)

Elkészítés:

A szikkadt kiflit egészen vékony karikákra vágjuk. Az olívaolajba belekeverjük a zúzott a fokhagymát. A kiflikarikákat egy sütőlapra helyezzük és ecsettel bekenjük az ízesített olívaolajjal. 200 fokos előmelegített sütőbe toljuk, és 3-5 perc alatt aranybarnára pirítjuk. Kivesszük a sütőből, sütőlapáttal megfordítjuk, és másik felét is megkenjük az ízesített olívaolajjal, meghintjük zöldfűszerrel és pár percre ismét visszatesszük, amíg megpirul.

Magában, rágcsálnivalónak is abbahagyhatatlan, de kiváló krémlevesekhez is, levesbetétként vagy mártogatósokhoz.

HAMIS ARANYGALUSKA

Hozzávalók:

30 dkg szikkadt fehérkenyér

2 egész tojás

5 dkg olvasztott vaj

6 dl tej

1 bögre (2 dl) mazsola

1 evőkanál vaníliaesszencia

1 citrom reszelt héja

5 dkg őrölt dió

3 evőkanál cukor

Fél csomag vaníliás pudingpor

Fél deci rum

Elkészítés:

A mazsolát előző éjjel annyi rum-víz keverékébe beáztatjuk, amennyi ellepi.  

A kenyeret kb. 1,5 cm-es kockákra vágjuk. A felét lerakjuk egy tűzálló tálba. Meglocsoljuk az olvasztott vajjal, egyenletesen rászórjuk a lecsepegtetett  mazsolát.

3 dl-nyi tejben elkeverjük a két tojást, a vaníliaesszenciát a reszelt citromhéjat, a cukrot és ráöntjük a kenyérre. Rászórjuk a diót. Befedjük a kenyérkocka másik felével, és egy kanállal kicsit megnyomkodjuk a második réteget. 200 fokos előmelegített sütőben kb. 25 perc alatt aranybarnára sütjük.

Amíg pirul, addig a 3 dl tejből és a fél csomag pudingporból elkészítjük a vaníliás öntetet, amivel majd tálaláskor meglocsoljuk. Kínálhatunk mellé kompótot, befőttet is.

 

       

 

 

 

 

 

 

     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?