Ebben az ausztrál pékségben az is pénzbe kerül, ha kettévágják a zsemlét
Úgynevezett válság.
Úgynevezett válság.
Már nincsenek forgalomban.
Csapnivaló étel, egyetlen nővér és kora délután távozó orvos. Egy fiatalember szerint ilyen volt az ünnepi hosszú hétvége a fővárosi Szent László Kórház fül-orr gégészeti osztályán, ahol négy napot feküdt. Azt állítja: vacsorára csak egy szelet párizsit és kockasajtot kapott, a kórház szerint a reggelihez járó pékárut kellett volna beosztania ugyanis estéig. Az osztályvezető orvos szerint az ünnepi hétvégén nem volt szükség több orvosra, és az orvoshiánynak semmi köze nem volt ehhez - hangzott el a csütörtöki RTL Híradóban.
Kenyérből és péksüteményből jellemzően vagy túl sok van otthon, vagy túl kevés. A ma még magát melegen kellető, illatos kifli, a friss, puha kenyér, a ropogós zsömle másnap, harmadnap nyomasztó tárgyi emlékké válik a kenyértartóban. De mi legyen a sorsuk? Ne dobjuk ki, egy kis kreativitással életre kelthetjük.
Az alsószászországi Steinfeld egyik cégének 25 munkatársát kellett kórházba vinni, miután patkányméreggel szennyezett zsemlét ettek. A zsemlékkel teli dobozt valaki a cég ajtaja előtt hagyta "ajándékként" – számolt be a Spiegel Online.
Az árak emelkedése miatt tavaly mintegy tizedével nőtt a pékáruk forgalma. A GfK Hungária piackutató intézet szerint egy magyar háztartás jellemzően 5-6 naponta vesz két kilogramm kenyeret, főként a hazai láncok valamely kisebb üzletében, független kisboltban vagy pékségben.
Fura és egyben látványos dekoráció díszíti a Bajcsy-Zsilinszky utca egyik éttermét.
Kirúgtak munkahelyéről egy áruházi dolgozót Németországban, mert megevett egy nagyjából 270 forintot érő zsemlét, és nem fizetett érte. A férfi több mint tíz éve dolgozott ezen a helyen.