Gasztro -gy- 2013. május. 18. 10:15

Tippek a tökéletes grillpartihoz

Nem is kellene hosszú hétvége ahhoz, hogy végre teljesüljön minden baráti kompánia kerti sütögetést sürgető óhaja-sóhaja. Ha a természetfelelős is úgy akarja, most aztán grillezzünk!

Lehet valami atavisztikus ösztöne az embernek, ami húzza-vonza a tűzgyújtáshoz, koromhoz, füsthöz, égett húsok falásához. Az, hogy az utóbbi mennyire ártalmas az egészségre, most nem fogjuk ecsetelni. Maradjunk annyiban, hogy nagyon. S nincs az a mennyiségű pia, amivel kompenzálhatnánk az elszenesedett darabok kártékony hatásait. A grillparti különben sem a fertőtlenítésről szól. Jó evésről, jó ivásról, jó nagy dumálásokról.

Ha betartunk néhány szabályt, a grillparti nem lehet nem egészséges. Pláne, ha megbízható hentestől szerezzük be a hozzávaló húsokat, amik lehetnek disznók, borjúk, marhák, szárnyasok, halak alkatrészei, de még az olyan belsőségnek is létjogosultsága van, mint a máj. Ha pedig a húsok mellé zöldségeket, salátákat is kínálunk, akkor tényleg mindent megtettünk a hosszú, kellemes lét érdekében. Mondhatnánk azt is Micimackó után szabadon, hogy "kenyér nem kell", de ez már nem tartozik ránk...

sxc.hu

Néhány tippet, jó tanácsot viszont adunk:

- Csak akkor kezdjünk el grillezni, amikor már parázslik a faszén, a nyílt lángon sütögetés egy másik műfaj.

- Kenjük be a grillrácsot olajjal, akkor nem fognak letapadni a húsok.

- Zsíros húsokat inkább ne tegyünk közvetlenül a rácsra, használjunk alufólia grillező tálcákat. Így a lecsöpögő zsír nem fogja élesztgetni a tűzet.

- Alufóliába is csomagolhatjuk a húsokat - különösen, ha soványak -, zöldségeket, de ügyeljünk rá, hogy jól zárt, kényelmes batyujuk legyen. A fóliát olajozzuk ki, vagy tegyünk szalonnacsíkokat a belevaló alá. Nem kell szúrogatni. A csomagolt harapnivaló akkor van kész, ha a batyuk felfúvodtak. Nyitáskor gondoljunk a kicsapodó forró gőzre, csak óvatosan.

- A grillezésre szánt húsokat előző nap bepácolhatjuk, de sose használjunk három fűszernél többet a pácoláshoz, különben agyonvágjuk az alapanyagok eredendő zamatát, ízét. Steakekhez mindig olajos pácot készítsünk. A jó minőségű húsoknak, mint például a mangalica karaj, szűz, tarja elég egy kis sózás is grillezés előtt. Hasonlóképpen a halaknak. Inkább utólag fűszerezzen ki-ki ízlése szerint, illetve tálaljunk dippeket, mártásokat az asztalra.

- A csontos húsokat hosszabb ideig kell a grillen tartani, akár 20 percig is, többször megforgatva. Legyünk türelmesek, ne szúrkáljuk, mert csak az értékes nedvektől fosztjuk meg. Ha a csont melletti húsrész kifehéredett, jó esély van arra, hogy nem kivül piros, belül még át nem sült szeleteket rágcsálunk. Akkor sült át teljesen, ha a kés vagy grillvilla hegyével könnyedén el tudjuk mozdítani a húst a csonttól.

- Kicsontozott, lebőrőzött szárnyasoknak - mell, filézett comb - nem szükséges 8 - 10 percnél többet a grillen tartózkodni.

- Hogy ne ugorjanak össze a hússzeletek, pár helyen vagdossuk be a széleiket.

- Ha steaket sütünk, ne közvetlenül a grillrácsról lekapva csúsztassuk a tányérokra, hagyjuk legalább öt percig pihenni.

- Ha májat grillezünk, ne legyenek nagyobbak 15 dekásnál a darabok, és sütés előtt vékonyan hempergessük liszbe, kenjük be olajjal vagy mustárral - utóbbit különösen a borjúmáj szereti -, ezeket ne sózzuk be előre.

- A gyors jóllakatás érdekében ne akarjuk az utolsó centiméterig beteríteni a grillrácsunkat, hagyjunk kényelmes terpeszkedési lehetőséget a húsoknak.

- Grillpartira ne tározzunk be nehéz, testes borokat, maradjunk a könnyedebb, gyümölcsösebb, fröccsnek is jól beváló boroknál. Tökéletes választás például egy Irsai Olivér, Cserszegi Fűszeres, Olaszrizling vagy Merlot Rozé, Kadarka. Hasonlóképpen válogassuk a söröket, inkább világos, alacsonyabb alkohol fokú lagerek legyenek.