2013. február. 14. 16:52 MTI Utolsó frissítés: 2013. február. 14. 16:51 Gasztro

Íme, ezek lettek az MTA borai

Kihirdették a Magyar Tudományos Akadémia borversenyének idei nyerteseit; az MTA Bora 2013 címet tokaji, villányi, felvidéki, szekszárdi és alföldi borok viselhetik.

Ez a negyedik alkalom, hogy az MTA meghirdette saját borversenyét, melynek keretében - részben saját rendezvényeihez - kiválasztja az MTA borát - mondta el a csütörtöki eredményhirdetésen Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke.

A magyar borászok megérdemlik, hogy eredményeiket az MTA is hirdesse rendezvényein, melyeken a Budapestre érkezett kutatókat az MTA boraival is megkínálják, és ezekről a tételekről a vendégek rendszerint elragadtatással nyilatkoznak - fogalmazott az elnök. "Noha az akadémia tagjai között is vannak borszakértők, természetesen minden évben hivatásos zsűrit kérünk fel" - jegyezte meg az MTA elnöke, aki borkedvelőként maga is figyelemmel kísérte a verseny alakulását.

Niszkács Miklós, a Magyar Bor Akadémia elnöke, a bíráló bizottság tagja értékelése szerint az összkép nagyon jó volt, bár kategóriánként eltérő. A versenyre 57 pincészettől 151 bor érkezett.

A mezőnyre - ahogy az egész magyar borászatra - jellemző volt a túlzott fahasználat, nemcsak a vörös-, hanem a fehérboroknál is - tért ki Niszkács Miklós az értékelése szerint túl erős fahordós jegyekre. Szerinte ki kell emelni az édes kategória mezőnyét, mert ez a borsor bármilyen nemzetközi versenyen megállná a helyét.

A desszertborok kategória az Úri Borok Pincészetének sikerét hozta: 2003-as Tokaji Muskotály Aszúesszenciájuk végzett az első, 1994-es 6 puttonyos Szent Tamás Tokaji Aszújuk a második, 1994-es 6 puttonyos Tokaji Aszújuk a harmadik, 1998-as Tokaji Aszúeszenciájuk az ötödik helyen. A Royal Tokaji 2007-es Betsek Tokaji Aszúját a bírálók a negyedik helyre sorolták be.

Villány egyeduralmát hozta a felső kategóriás vörösborok mezőnye, melyet Tiffán Ede és Zsolt 2008-as Lucia cuvée-je nyert a pincészet szintén 2008-as Elysium Merlot-ja előtt. A harmadik helyezett a 2009-es Bock Cabernet Franc Selection, a negyedik a 2009-es Mayer Kopár Cuvée, az ötödik pedig a 2009-es Janus Cabernet Franc lett.

A muzslai (Dél-Szlovákia) Bott Frigyes 2011-es Fantáziája (rajnai rizling-hárslevelű házasítás) lett az MTA bora a felső kategóriás fehérborok kategóriában, mögötte a Royal Tokaji Szent Tamás Tokaji Furmint, Légli Ottó Landordja, a Hilltop Prémium Chardonnay és a Hilltop Prémium Sárgamuskotály végzett, mind a 2011-es évjáratból.

A középkategóriás vörösborok legjobbjának a szekszárdi Tüske Pince 2009-es Merlot 5BB-jét ítélte a zsűri, másodikként a pincészet 2009-es Cabernet Franc-ja, harmadikként a 2011-es Figula III cuvée, negyedikként az Eszterbauer Borászat 2011-es Nagyapám Szekszárdi Kadarkája, míg ötödikként a 2011-es Teleki Villányi Cabernet Sauvignon végzett.

Alföldi sikert hozott a rosék versengése a Koch Borászat Hajós-Bajai Kékrankos Roséjának elsőségével, a további helyezéseket - szintén mind a 2012-es évjáratból - a Baron von Twickel Chateau Kajmád Roséja, a Vin Art Villányi Cabernet Sauvignon-kékfrankos roséja, a Tüske Pince roséja, illetve az Egri Korona Borház roséja érte el.

Holtverseny született a középkategóriás fehérborok csoportjának első helyén, ahol a Chateau Dr. Kovács 2009-es Tokaji Keményítője és a Royal Tokaji 2011-es birtokfurmintja végzett. A harmadik helyre a Nyakas Pince 2012-es Aligvárom házasítását sorolta a zsűri, a negyedik a Pannon Tokaj 2011-es Muscat Lunelje, az ötödik pedig a Vincellér Ház 2012-es Soproni Zenitje lett.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?