Bejgli, mézeskalács, süteményhegyek, szaloncukor, és persze zsíros-kiadós főételek sora alkotja a hagyományos ünnepi menüt. A legtöbben megegyezünk magunkkal: karácsonykor félre a diétával. Az elszánt egészségtudatosok most figyeljenek!
Hogy ne csak a súlytöbblet, a puffadás és a lelkiismeret-furdalás maradjon meg az év végi nagy evészetek után, ahhoz Bajor Zsuzsanna dietetikus szakértő közreműködésével a Bonduelle-től kaptunk jó tippeket. Úgy tűnik, kevésbé tradicionálisan könnyebbé tehetők az ünnepi fogások, miközben a változatosságról sem kell lemondani. Ha erőt vettünk magunkon,lássuk,mit javasol a dietetikus:
- Először is a helyes nyersanyag-válogatásra hívja fel a figyelmet, amelyek kiválthatják a tápanyagokban szegényebb, ellenben kalóriában bővelkedő, megszokott alapanyagokat. Ilyen például a növényi tejszín, a barna cukor és a teljes kiőrlésű lisztek.
- Előételnek valóságos „télbombázót” kínálhatunk,ami ráadásul egyre népszerűbb is: ez a csicseriborsókrém, más néven humusz. Ha az elkészítéséhez csicseriborsó-konzervet választunk , időt spórolunk meg, hiszen ez már felhasználásra kész, nem szükséges áztatni vagy megfőzni. Kiváló összetevőit és élettani hatásait hosszasan lehetne sorolni.
Magas élelmirost-tartalma miatt alkalmas a székrekedés megelőzésére; alacsony glikémiás indexe miatt cukorbetegségben és inzulin-rezisztenciában szenvedők is fogyaszthatják. Masszív proteintartalmának köszönhetően gyermekek, kismamák, sportolók ,idősek, valamint vegetáriánusok étrendjébe is beilleszthető. Kiváló B1-, B6 vitamin és folsavforrás, de E-vitamint, karotint, magnéziumot, vasat és cinket is tartalmaz.
A sokaknál tapasztalható „téli depresszió” elűzője is lehet, nem elhanyagolható a triptofán nevű aminosav-tartalma sem, amely a szerotonin (boldogsághormon) nevű idegingerület-átvivő anyag előanyaga.
- A megszokott burgonya és rizs köretek helyett,vagy ha nem tudunk lemondani róluk,akkor legalább mellé, kiváló alternatívát nyújthatnak a zöldségek. A karácsonyi hagyományos pulykához vagy halhoz tálalhatunk sült, párolt, töltött vagy csőben sült zöldségköretet: bébirépából, sütőtökből, céklából, gombából vagy éppen a boltok polcain megtalálható számos zöldségmix egyikéből. Van már olyan édes kukorica készítmény is, ami akár önmagában, ízesítés nélkül is megállja a helyét köretként: nemcsak hús mellé, de salátaként is variálhatjuk a zöldségeket.
Íme, egy recept,hogyan lehet más a hagyományos karácsonyi pulykasült:
Gombával töltött pulykamell
Elkészítési idő: 45 perc
Hozzávalók
1 üveg (280 gramm) Bonduelle prémium egész gombafejek
2 nagy, egyenként 25 dkg-os pulykamell
só,őrölt fekete bors
12 szelet pulykasonka
12 szelet trappista vagy füstölt sajt
12-14 vékony szelet füstölt, főtt császárszalonna
2 evőkanál olaj
Elkészítés
1. A pulykaszeleteket lapjában bevágjuk és kihajtjuk úgy, hogy egyenletes vastagságú szelet legyen belőle. Téglalap alakúra kissé kiverjük, mindkét oldalukat megsózzuk, megborsozzuk.
2. Két nagyobb alufólia lapot kiterítünk, enyhén megolajozzuk, és a császárszalonna szeleteket egymás mellé ráfektetjük úgy, hogy fölfelé nézzenek. Erre tesszük a pulykamellet, amire először sonka-, majd a sajtszeletek kerülnek. Felénk eső oldalukat egy csíkban a lecsöpögtetett gombafejekkel megrakjuk, majd a húst a fólia segítségével föltekerjük.
3. A fólia két végét ellentétes irányba csavarjuk, így a göngyölt hús szép hengeres formájú lesz. Egy serpenyőben, közepesen erős lángon 12-14 percig sütjük, közben többször megforgatjuk, hogy minden oldala megsüljön.
4. Ha melegen tálaljuk, 4-5 percnyi pihentetés után a fóliából kibontjuk, a pecsenyét vastagabb szeletekre vágjuk, tányérra rakjuk. vörösboros aszalt szilva és lecsöpögtetett, vajon pirított gombafejek illenek köretnek hozzá, de jöhet egy kis burgonyapüré is.
5. Ha hidegen tálaljuk - szép hidegtál készíthető belőle -, a fóliában hagyjuk kihűlni, és hűtőszekrénybe tesszük. Tálalás előtt kicsomagoljuk, 3-4 milliméter vastagon fölszeleteljük, tányérra rakjuk. Sok-sok zöldsalátával tálaljuk.