Ha a saját fotelunkban akarunk igazi sörkülönlegességet kortyolgatni, nincs egyszerű dolgunk a beszerzéssel. Budapesten is vadászni kell azokat a sörboltokat, amelyeknek kínálatában unikumok találhatók. A kevés tematikus bolt választéka viszont egyre szélesebb, egyre inkább reprezentálja a sörök világának sokszínűségét.
Sörkülönlegességről, itthon ritkábban fellelhető sörökről beszélünk, nem valamelyik multinacionális sörgyártó nagy márkájáról. Mint például a Pilsner Urquell, a Staropramen, a Hoegarden, a Carlsberg, a Leffe vagy éppen a Foster's, a Bitburger, a Krombacher, a Paulaner, vagy a Wernesgrüner, hogy csak néhányat említsünk: ezek a nagy üzletláncok egységeiben is kaphatóak.
A hazai sztenderd bolti sörajánlat 80–90-féle sört jelent, nem számolva a különböző csomagolásvariációkat (0,5 és 0,33 literes palack, doboz, PET, parti-hordó). Egy-egy szupermarket általában 40–50 százalékban le is fedi a kínálatot: a szortiment a hazai nagy sörgyárak itthoni termékeit és saját importját jelenti. Ezen felül van még néhány nagyobb importőr, akik szintén a szokásos csatornákon forgalmazzák söreiket.
A speciális, gasztronómiával foglalkozó, vagy nemzeti termékeket árusító üzletekben sok egyéb mellett sör is kapható. Ilyenek: a British Store, az Ázsia Áruház vagy a Culináris, ahol ugyancsak elérhetők egzotikus, Magyarországon ritkábban előforduló sörök. Azok azonban, akik már végigkóstolták a nagyáruházak és delikáteszek kínálatát, legszívesebben a sörre szakosodott kis boltokat keresik fel különleges sörigényük kielégítésére.
Vizsgálódásunkat a Kertész utcai Csakajósörrel kezdtük, mely nevében valamiféle extremitást ígér és választéka nem is okoz csalódást. Van itt minden, mint a búcsúban: a hazai valóban egyedi kézműves sörök mellett többek között Skóciából a Brewdog, az USA-ból a Sierra Nevada, a holland trappista és az elmaradhatatlan belga sörkülönlegességek.
A házigazda, Kővári Gergely a Grabanc „kifőzője” szakértelemmel kalauzolja a sörök között az érdeklődőket, akik a választékkal az üzlet honlapján is megismerkedhetnek. A Csakajósörben folyamatosan változó kínálat kerül csap alá, így a sörínyencek helyben is belekóstolhatnak egyik-másik jósörbe. Az árak jócskán meghaladják a hazai sörök árait: a minőséget meg kell fizetni. Annak ismeretében, hogy milyen munkás ritkaságok kaphatók a boltban, érthetőek a 800-2500 forint közötti palackárak, igaz hazai kézműves sörök már 300-400 forintért is elvihetők.
A Rákóczi tér mellett a Déri Miksa utcában a Bohemia Sörszalon 6 regionális cseh sörgyár ötvenféle sörét kínálja. A választék jól reprezentálja a tradicionális cseh sörvilágot: az egyszerű tízes, ún vycepni söröktől, a tizenkettes ležák sörökön át az ennél is erősebb a cseh sörnevezéktanban speciálnak nevezett sörökig. Az árak 300 és 550 forint között vannak, a legdrágábbak a duplabak sörök, a Žatec Strong és a híres Pardubicky Porter.
A Hegedűs Gyula utcai Pivonak sincs szégyenkezni valója cseh szortimenttel. Folyamatosan változó kínálatukban másutt nem fellelhető palackokat is bemutatnak. A 450-680 forint közötti árakból elvitel esetén – mert bármelyiket helyben is lecsurgathatjuk a torkunkon – 10 százalék kedvezményt adnak. Szép kis gyűjteményünk lehet például a Bernard csatos üvegeiből.
Érdekes sörüzlet a BCA extra az Adria sétányon. Sokféle – hirdetése szerint 100 különféle – sört árusít, ezek többsége kapható másutt is, a választékot néhány csak itt fellelhető szlovák és cseh sör színesíti. Így például a félliteres Saris Tmavy 379 forintért, vagy a 1,5 literes pille palackos Krusovice 1099-ért, de vásárolhatunk félliteres Franziskaner szűretlen barna búzasört is 599 forintért.
A választék kissé ad hoc jellegű, és az árak is változatosak: van ami meglepően olcsó, de akad néhány érthetetlenül drága is, mint a nymburki Francinuv vagy a holland Amstel. Az interneten – a többivel ellentétben - az üzletnek nincs saját weboldala, kínálatáról a Vaterán meghirdetett aukciókon lehet előzetesen tájékozódni.