„Erdőben, mint szőnyeg. Csokor körül, mint gyöngyvirág. Tányéron, mint spenót. Ételben, mint fokhagyma.” Na, mi ez? Persze, hogy a medvehagyma.
Ahhoz képest, hogy a világ egyik legszerényebb, vadon termő növényéről van szó, amit pár évtizede még csak a leleményes erdőjárók szagoltak ki, mára valósággal elcelebesedett a medvehagyma. Fesztiválja már jó néhány esztendeje van Orfűn – éppen ezen a hétvégén az idei –, ahol a Pécsi-tó körül, a Mecsek erdeiben ilyen tájt tényleg valóságos szagos, zöld szőnyeg fogadja híveit. Még szobrot is állítottak neki. Virág helyett vázába mégsem ajánljuk szedni, még ha megtévesztésig hasonlítanak is a levelei a gyöngyvirágéra, mert elég intenzív szaga van. Ha pedig már virágzik, akkor meg elrágcsálni necces, mert enyhe mérgezési tüneteket produkálhatunk. A tányérra, ételbe viszont most tegyünk, amennyit bírunk. Március-áprilisban, amikor szezonja van, már minden valamit is magára adó szakács és gasztronauta babrál vele. Hűtőszekrényben, nedves papírba csavarva pár napig friss marad.
Nyersen, felaprítva érdemes ilyenkor vajkrémbe, túróba, friss salátába keverni. A felvert tojásba aprítva ízesithetünk vele omlettet,de csipkedhetjük a tükörtojás tetejére is. Főzhetünk krémlevest, mártást, süthetjük bele pogácsába, sós muffinba. A mi kedvencünk azonban a medvehagyma peszto. Roppant egyszerű, főzni sem kell.
Hozzávalók:
1 csokor medvehagyma
10 dkg pirított, durvára tört fenyőmag
1-2 dl olívaolaj
só, őrölt bors, pár csepp citromlé vagy fél citrom reszelt héja
5 dkg reszelt sajt (a legjobb a parmezán vagy a pecorino)
A felcsíkozott medvehagymát, a fenyőmagot ízlés szerint sózva,borsozva összeturmixoljuk, miközben az olaj kétharmadát fokozatosan adjuk hozzá. Amikor már szépen összesimultak, belekeverjük a reszelt sajtot. Jól záródó üvegbe tesszük, a tetejére rákanalazzuk a maradék olajat. Mehet a hűtőbe. Ízesíthetünk vele tésztákat, leveseket,kruplipürét, adhatjuk grillezett, sült húsok mellé, kanalazhatjuk pirítósra. S ha elfogy, gyorsan csináljunk újabb adagot, amíg felleljük a piacokon a zöld leveleket.
Tipp! A nem éppen olcsó fenyőmagot helyettesíthetjük napraforgómaggal, tökmaggal, dióval, mandulával, a lényeg, hogy natúr, enyhén pirított magok legyenek. Fűszerezhetjük a pesztot chilivel, korianderrel is, keverhetünk bele egészen apróra vágott aszalt paradicsomot .