A hajdani Egervin verpeléti romjain készít borokat a Evowine. Legújabb dobásuk a magyar versenylóról elnevezett Overdose.
Tanácstalanul forgattuk a Vinoport borbárba szervezett sajtótájékoztatóra szóló meghívót. Ki az a bátor ember, aki overdose-nak, túladagolásnak hívja a zászlósborát? Ennyire tannin-, netán alkoholdús lenne a nedű? Aztán tettünk egy rövid kirándulást a HVG archívumában, és még több kérdés merült fel bennünk. Idén májusban ugyanis egy rövid hírben kollégánk arról tudósított, hogy „jelzálogot jegyeztetett be Mikóczy Zoltán üzletrészére a telivért tulajdonló Overdose Vagyonkezelő Kft.-ben a verpeléti Evowine Kft. (...) Román Péter, Bálint László István, Bodnár Balázs, a bécsi Linepro GmbH, illetve a budaörsi CSM Holdings Kft. 2009 decemberében alakult borászcége egy időben szponzorálta Mikóczy versenyistállóját, a Miko Racing and Trading Kft.-t is, amelyre a napokban szintén jelzálog került.”
Ez alapján már sejthető volt, hogy nem borospohárnyi aranylövésre kell készülnünk, sokkal inkább a legendás magyar versenylóhoz kapcsolódó marketingfogásról lehet szó. Sejtésünket megerősíti Bálint László birtokigazgató, aki elmondja, hogy az Evowine fentebb említett tulajdonosai kölcsönt adtak Mikóczy cégének, s kamat helyett az Overdose név borászati hasznosítását kérték. Igen ám, csakhogy a kölcsön visszafizetésével a vállalkozó késlekedett, így kerülhetett jelzálog Mikóczy üzletrészére. Minden jó, ha a vége jó: Overdose tulajdonosa azóta visszafizette a kölcsönt, állítólag a jelzálog is lekerült, a boltokban pedig lassacskán kapható lesz a magyar ló nevével „fémjelzett” bor.
Gyík vagy gekkó?
Mielőtt azonban rávernénk néhány orrhosszt saját magunkra, érdemes a Evowine alapborával, az 1200 forint kiskerárú bikavérrel megismerkedni. A 2007-es ital illata komplexebb bort ígér, de az ízével sincs különösebb baj – egyenes vonalú, kicsit harapós cuvée. Állítjuk, ha ennyiért ilyet tudott volna az ottani Egervin lerakat, nem kerül kalapács alá. Az óvatlan vásárlót legfeljebb az tévesztheti meg, hogy az Ipacs Géza által tervezett címkén nagy betűkkel Lacerta olvasható, és egy megállapíthatatlan, gyík vagy gekkószerű állat mászik trendi színkavalkádban.
Aztán ez a rejtély is majdnem megoldódik. Kiderül, egy méretes pannon gyík (ablepharus kitaibelii fitzingeri) ihlette a címkét. A rejtély egy része azonban megmarad, a Lacerta ugyanis latinul éppenhogy nem a szkinkek családjának egyetlen hazai képviselőjét, hanem a nyakörvösgyíkfélék népes családját jelöli – például a fürgegyíkot. Ehhez képest viszont a képen egy gekkókra jellemző tappancsokat viselő állatka nyújtózik (az azonban mindenképpen az Evowine stratégáinak nagyvonalúságát dicséri, hogy a pannon gyík eszmei értéke 100 ezer forint, ezért az összegért már 83 palack Lacertát kapni!).
Élvonalbeli második vonal
E ponton azonban feladjuk a küzdelmet a címkével, és rátérünk a következő borra, a 2009-es Alsóvölgyre. A 14,5-es alkoholtartalmú borban van még éppen elég tannin, és klasszikus bordeaux-i házasításnak számít: nagyjából egyenlő arányban találunk benne cabernet sauvignont, cabernet franc-t és merlot-t. Egy-két év múlva már kedvesebb arcát fogja mutatni, első blikkre egyébként a bordeaux-i grands crus classés kastélyok második vonalára emlékeztet. A nagypresztízsű francia pincészetek egészen a közelmúltig csupán egyféle házasítást dobtak a piacra, de abból akár sok százezer palackot is. Nemrégiben azonban rájöttek arra, hogy nevüket és renoméjukat azzal is képesek kamatoztatni, ha a gyengébb területekről, a fiatalabb, alig 10-30 éves tőkékről szüretelt borokat is lepalackozzák. Ezek a második vonalas borok – ellentétben a csúccsal – már egészen „olcsón”, 2500-10 000 forint közötti áron is elérhetők. Ehhez képest az 1950 forintért árult Alsóvölgy nem is rossz befektetés.
Amíg az Evowine csúcstermékét, az Overdose dekantálását várjuk, alaposan kifaggatjuk Bálint Lászlót. Megtudjuk tőle, hogy 28 hektáros a birtokuk, de a környéken – a szlovákok mellett – ők szeretnének hosszú távon a legnagyobb felvásárlók lenni. A cél évi egymillió palack előállítása, ebből idén nagyjából 120 ezer jön össze. Verpelét különlegességét egyébként az adja, hogy a mátrai és az egri borvidék határán fekszik, a térségben rejlő lehetőségeket az Evowine jelenleg egy 800 millió forintos beruházással próbálja minél alaposabban kiaknázni.
A nyugdíjas versenyló bora
Eközben megérkezik a már nagyon várt Overdose is. A 2009-es csúcscuvée-ben van egy kis maradékcukor (1 gramm/liter), illata kedves, érződik benne a merlot. Ami akár meglepő is lehet, elvégre a bor 50 százalékát cabernet sauvignon adja, ezt egészíti ki a merlot, de találni benne egy kis turánt és pinot noirt is. Vitán felül ez eddig a legelegánsabb bor, de még van benne potenciál, bőven fog érni és kerekedni az elkövetkező években. A nagyjából 3 ezer forintos kiskereskedelmi árért pedig megéri néhány palackba beruházni: amikor Overdose már rég nyugdíjas, emeritus versenyló lesz, ez a bor még mindig jó eséllyel áll majd a rajthoz.