Gasztro K. G. 2011. október. 26. 21:00

Finomságok ajándékba – recept

Először a szemünkkel eszünk. Az kívánja meg a piacon virító gyümölcsöket, zöldségeket, a hentes pultjában a húsokat, vagy éppen a cukrászdák kirakatában a süteményeket. De ezzel együtt már a csábítás kulináris trükkjét is ismerjük. S az ajándékozás varázsát, azét a különös pillanatét, amikor kiderül, hogy a díszes dobozka, vagy alkalmivá avanzsált befőttesüveg milyen finomságokat rejt.

Szinte biztos, hogy a Finomságok ajándékba – ínycsiklandó meglepetések című, napjainkban megjelent könyv szerkesztői erre az alapigazságra jutottak, amikor megálmodták a kötetet. A fotók alapján az összes receptet „megkívánjuk”, sanszos, hogy az elkészített bonbonok, édességek, krémek, szószok és lekvárok, zöldséges finomságok, ízesített olajok már masíroznak is be a konyhánkba. Hogy aztán karácsonyig vagy akár csak a legközelebbi születésnapig ajándékká váljanak.

Aréna 2000

Csak legeltetjük a szemünket, nagyokat nyelünk, még nagyobbakat sóhajtozunk, ugyan miért is nem születtünk eleve cukrásznak, szakácsnak, de legalább genetikusan örökölhettük volna nagymamánk konyhai, sütési-főzési fortélyait. Ha túl vagyunk az első, látvány okozta transzélményen, és figyelmesebben megnézzük a hozzávalókat, valamint az elkészítés menetét, rájövünk, hogy a receptek nagyszerűsége igazából abban rejlik, a legtöbbet egy kevés elszántsággal még azok is elkészíthetik, akik ön-és közveszélyokozás elkerülése végett ez idáig inkább távol tartották magukat a konyhától.

Nem szükségesek méregdrága alapanyagok, sőt maradékokból is készíthetünk mutatós finomságot. A szerző, Jess McCloskey arra biztat, hogy csak alapként használjuk a megadott recepteket, és engedjük szabadon a fantáziánkat. Fűszerezzünk ízlésünk szerint s bátran, és az sem gond, ha egy-egy alapanyag éppen nincs kéznél, biztosan akad más, amivel helyettesíthetjük, csak legyünk rá nyitottak. Az egyik nagy titkot, a csokoládéval való helyes bánásmódot szinte belénk sulykolja, így nagy baj már nem eshet. Szinte végig azt sugallja, a varázslat mindenkinek sikerülhet.

De tudjuk, nem mindenki csábítható el csoki csodákkal, így az ízek színes palettáján válogatva a legkülönösebb ínyenceknek is megtalálhatjuk a kedvükre valót. Jöhet például a vörös bársonyfalatok krémsajttal? Vagy a mágikus roppancs barnacukorral és vajjal? Vagy készítsünk inkább citromkrémet, almazselét csilipaprikával, rafinált zöldséges krémeket? Kenjük meg mostantól a pirítósunkat pirított fokhagyma- és mandulakrémmel? Varázsoljuk ecetes cékla társaságában rózsaszínűvé a tojást?

Lepjük meg barátainkat, szeretteinket eddig ismeretlen, meghökkentő ízekkel. Persze nem árt előtte kitudni, hogy az ajándékozottnak a klasszikus trüffel, a bonbon, a csokoládégolyóbis a gyengéje, vagy inkább a csípős ízek rajongója. Az elkészítés (és kóstolgatás) után a finomságok nem is kívánnak mást, csak egy igazán tetszetős díszdobozt – ráadásként az Aréna 2000 kötete még ehhez is ad ötleteket. Ja, és hallgassunk a szerzőre: torkoskodni és adni jó!

Receptek
(a kiadó engedélyével)

DR. CHUW MARCIPÁNNAL TÖLTÖTT SÁRGABARACKJAI

Aréna 2000

12-24 darabhoz
12-24 szem aszalt sárgabarack
50-100 g marcipán (attól függően, mennyire szeretnénk megtölteni a barackokat)
1 tábla olvasztott étcsokoládé vagy cukormáz
60-120 ml brandy vagy gyümölcspálinka

Keressük meg a sárgabarackok oldalán lévő nyílást és óvatosan nyissuk szét mindet. Így könnyebb lesz folyamatosan tölteni a gyümölcsöket. Vágjunk mogyorónyi darabot a marcipánból és tegyük egy barackba. Óvatosan nyomkodjuk össze, hogy a rés bezáródjon. Annyi massza kerüljön bele, hogy kissé kitüremkedjen a széleken, amelyek így össze is ragadnak és látványosabbá teszik a desszertet. Töltsük meg valamennyi szemet.

Mártsuk a barackokat az olvadt étcsokiba – vagy tetszés szerint a cukormázba – és tegyük félre, amíg a bevonat megkeményedik. Betehetjük a hűtőszekrénybe is. Amikor a csokoládé már kemény, becsomagolhatjuk az édességet. Tároljuk légmentesen záródó dobozban, hűvös helyen, legfeljebb két hétig. Ne tegyük meleg és párás helyre, mert a csoki ragadóssá válhat és kifehéredhet.

Tipp! Szigorúan nagykorúaknak ajánlott az alkoholba áztatott barack. Mielőtt megtöltjük az aszalt gyümölcsöket, tegyük a pálinkába vagy brandybe, és hagyjuk benne 4-12 órán át, amíg felszívják az alkoholt. Csodás ízük lesz.

KRÉMSAJTOS CITROMGOLYÓK
(kb. 48 darabhoz)

A citromos tésztához
115 g olvasztott vaj
125 g porcukor
1 tojás
2 citrom leve és héja
115 g finomliszt, kevés sóval és ½ csomag. sütőporral összekeverve

Vajkrémes töltelék
225 g vaj
190 g porcukor
1-2 ek. tej

Aréna 2000

Elektromos mixerrel keverjük habosra a vajat. Adjuk hozzá a cukrot két részletben és keverjük, amíg sima és krémes lesz. Öntsünk hozzá először egy kanálnyi tejet, keverjük tovább, és ha szükséges, tegyünk bele még egy kanálnyit. A lényeg, hogy selymesen lággyá váljon a krém, de ne legyen folyós. Tegyük hűtőszekrénybe, amíg a tészta elkészül és kihűl.

Bevonat
250 g olvasztott fehér csokoládé (keverhetünk bele egy cseppnyi sárga, por vagy zselés ételfestéket)

A citromos tészta

Melegítsük elő a sütőt 180 fokra. Vajazzunk és lisztezzünk ki egy kerek tortaformát (Ø 20 cm) vagy terítsünk bele sütőpapírt. Keverjük az olvasztott vajat és a porcukrot addig, amíg teljesen simává nem válnak. Adjuk hozzá a tojást, a citrom levét és a lereszelt héját, majd keverjük össze alaposan. Forgassuk bele a lisztes keveréket és dolgozzuk össze sűrű, sima masszává. Simítsuk a tésztát az előkészített tepsibe, tegyük a sütőbe és süssük 30 percig. Szúrjunk fogvájót a közepébe – ha nem ragacsos a felülete miután kihúztuk, elkészült a sütemény. Hagyjuk hűlni.

Krémsajtos töltelék

Amíg sül a tészta, készítsük el a krémet.
225 g vaj
450 g krémsajt vagy mascarpone
250 g porcukor
1 tk. vaníliaaroma

Keverjük habosra a vajat és a krémsajtot. Adjuk hozzá a vaníliaaromát is, majd keverjük még néhány percig. Ezután borítsuk bele a cukrot és keverjük addig, amíg a krém tökéletesen simává válik.

A gombócok összeállítása

Mielőtt a falatok gömbölygetésébe fogunk, győződjünk meg arról, hogy mind a tészta, mind pedig a krém lehűltek. Tépjük apró darabokra a tésztát egy nagyméretű tálba, amiben kényelmesen dolgozhatunk. Kaparjuk a krémet a darabkákra, és alaposan dolgozzuk össze, hogy egy puha, gyurmaszerű masszát kapjunk. Fagylaltos kanállal vegyünk belőle egy adagot és gömbölygessünk belőle nagyjából golflabdányi golyót.

A gombócokat tegyük egy tányérra és pihentessük a hűtőszekrényben legalább két órán át, de akár egy éjszakára is ott hagyhatjuk. Ezután készítsük elő a tortabevonót: olvasszuk fel a csokoládét vagy a cukormázat. A golyócskákba szúrhatunk egy-egy fogvájót, de bemárthatjuk őket villával is az olvadt mázba. Helyezzük a gombócokat sütőpapírra, egymástól kicsit távolabb és hagyjuk megszáradni a bevonatot. Gyorsíthatjuk a folyamatot, ha hűtőszekrénybe tesszük a desszertet. Ezután már tehetjük az ajándékdobozba.

Tipp! Az olvadt csokoládéba keverhetünk egy egészen pici sárga ételfestéket, de csak zselés vagy por alakút, mert a folyékony színezék kicsapódhat a csokiban. Vásárolhatunk sárga cukormázat is, amit szintén felolvasztva használjunk.

ALMAZSELÉ CSILIPAPRIKÁVAL

Ennek a gyönyörű zselének a nagyszerűsége abban áll, hogy az erős csili szinte megszelídül az édes, opálos és selymes almatengerben. Ragyogóan illik reggelihez, pirítósra kenve, de remek lesz egy aromás, kissé fanyar cheddar sajttal is, amit előételnek szolgálhatunk fel egy vacsora alkalmával.

kb. 1,5 literhez

Aréna 2000

1,5-2 l 100 százalékos almalé
1 csomag pektinpor vagy 1 üveg folyékony pektin
1,5 kg cukor (a fele is elég, ha több pektint használunk, de helyettesíthetjük édesítőszerrel is)
3-5 csilipaprika, apróra vágva

Öntsük az almalevet egy nagy fazékba. Ha folyékony pektint használunk, adjuk hozzá, majd forraljuk fel. Ha pektinporral sűrítünk, akkor keverjük össze 50 g cukorral és szórjuk a már forró lébe. Forraljuk össze újra. Amikor újra gyöngyözni kezd az almalé, adjuk hozzá a maradék cukrot és folytassuk a forralást. Legalább 2-3 percig hagyjuk a tűzhelyen. Keverjük bele a felaprított (kimagozott) csilit és töltsük steril üvegekbe.

Amíg a zselé hűl, fordítsuk fejre a lezárt üvegeket, hogy a csilidarabkák ne süllyedjenek le az aljára. Öt perc után fordítsuk vissza, majd újabb öt perc elteltével görgessük az üvegeket az oldalukon, hogy mindenhová kerüljön az apró, vörös foszlányokból. Amint a zselé kihűlt kissé, a csilidarabok már a helyükön maradnak. Lezárt állapotban hónapokig eltartható, de a hűtőszekrényben felbontás után is eláll néhány hétig.

Tipp! A 100 százalékos, rostos gyümölcslevekből tökéletes zseléket készíthetünk, anélkül, hogy bárki észrevenné ezt az apró csalást. A levek attól a nagy munkától is megkímélnek bennünket, ami a nyers gyümölcs lereszelésével vagy feldarabolásával jár. A megfelelő mennyiségű pektin (bioboltokban kapható) hozzáadása elengedhetetlen, hiszen a nyers gyümölcsben ez a sűrítőanyag megtalálható.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.