A világ vezető séfjeinek limai találkozója deklaráció elfogadásával ért véget. A gasztronómia útkereső dokumentuma a szakma helyét és szerepét kísérli meg kijelölni a jövőben anélkül, hogy falrengető téziseket tartalmazna.
A perui fővárosban szeptember 18-án befejeződött étel- és élelmiszervásár, a Mistura 2011 keretében került sor a tavaly San Sebastianban, a Baszk Kulináris Központ kezdeményezésére alakult nemzetközi tanácsadó testület mesterséfjeinek, a G9-nek a találkozójára. A jelenlegi gasztronómiai nagyhatalmak legjobb szakembereiből álló tanács által megalkotott deklaráció a Carta abierta a los cocineros del mañana, vagyis a Nyílt levél a holnap szakácsaihoz címet kapta. A perui házigazda, Gastón Acuario olvasta fel a limai Kiállítási Park konferenciatermében. Az iránymutatónak szánt gondolatokról szóló kiadványt Acuarión kívül a G9 következő tagjai látták el kézjegyükkel: René Redzepi (Dánia), Ferran Adrià (Spanyolország), Michel Bras (Franciaország), Álex Atala (Brazília), Dan Barder (USA), Massimo Bottura (Olaszország) és Yukio Hattori (Japán). A gasztrocsúcson magánjellegű okok miatt nem volt jelen a brit Heston Blumenthal, viszont részt vett a megbeszéléseken és a deklaráció kimunkálásában a Baszk Kulináris Központ igazgatója, José María Aizega.
A nyílt levél a vezető séfek filozófiáját tükrözi a gasztronómia szemszögéből a természetről, a társadalomról, a tudásról és az értékekről. A jövőnek azokat az útjait keresik, melyek révén „áthághatók” a konyhák határai és elfogadhatók az új kihívások. A dokumentumot nem tekintik zártnak, nyitottak az újabb javaslatok előtt.
„Úgy gondoljuk, a konyha nem csupán emberi válasz a táplálkozás szükségességére, több annál, a boldogság keresése” – fogalmazták meg kulináris hitvallásukat a Limában összeült szakácsok. Ugyanakkor reményt keltően vetítik előre mesterségük rendeltetését: „A konyha rendelkezik az átalakítás hatalmas örökségével, képes megváltoztatni a világ élelmezését a szakácsok, termelők és kereskedők közös munkájával.” Kötelességüknek érzik, hogy felelősséget vállaljanak természet megóvásában és javainak felhasználásban, mivel munkájuk függ a természet gyümölcseitől. A szakácsok új generációjának elöl kell járnia a fenntartható termelési rendszerek működtetésében és alkalmazásában a konyhában és Földünkön. Nemcsak örököseik az ízeknek, gasztronómiai szokásoknak, konyhai technikáknak, hanem aktívan hozzá kell járulniuk ételeikkel, elképzeléseikkel népeik gasztrokultúrájához, miközben a híd szerepét töltik be másokkal. A fennkölt elképzelések közt szó esik a szakma társadalmi-gazdasági hatalmáról, amellyel befolyásolni tud másokat, gazdasági aktivitást tud generálni, turistákat vonzani az országokba, s a helyi termelőkkel közösen hozzájárulhat a közösségek fenntartható és erősíthető gazdagságához. Nagy hangsúlyt helyeznek az ismeretek fejlesztésére, új receptek kidolgozására, a gasztronómiai kutatásokban való részvételre, annak érdekében, hogy jobb étkezési szokások alakuljanak ki, s megtanulják az emberek, mit egyenek.
A világ kilenc legbefolyásosabb séfje jövőre újra találkozik, a G9 csúcs következő helyszíneTokió lesz.