A kulináris nagyhatalomnak számító dél-amerikai ország fővárosa, Lima érdekes eseménynek, illetve kezdeményezésnek adott helyt: itt rendezték meg a világ konyhaművészetében vezető országok séfjeinek találkozóját és tanácskozását.
A hivatalosan gasztronómiai G9-nek nevezett csúcstalálkozóra a szeptember 9-18 között jelenleg is zajló legnagyobb perui étel- és élelmiszervásár, a Mistura 2011 keretében került sor. Igaz, a csúcsról a brit Heston Blumenthal, a három Michelin csillagos Fat Duck (Kövér Kacsa) étterem tulajdonos séfjeként nevessé vált konyhamester családi okok miatt igazoltan távol maradt. A résztvevők azonban nélküle is a világszínvonalat képviselték.
A házigazda, Gastón Acurio, Peru nemzeti séfje, akinek szakmai érdemei, elismertsége messze túlnőtte Latin-Amerikát. A tanácskozás elnöki posztját Ferran Adrià töltötte be – a katalán/spanyol szakácsfenomént nem kell külön bemutatni olvasóinak, mivel neve évek óta rendszeresen szerepel rovatunkban. Legalább ennyire ismertek a limai G9-es csúcs további résztvevői: René Redzepi Dániából, Michel Bras Franciaországból, Álex Atala Brazíliából, Dan Barder az USA-ból, Massimo Bottura Olaszországból és Yukio Hattori Japánból.
Az eszmecsere természetesen nem tűzött ki olyan célt, hogy a mesterséfek túlértékeljék a gasztronómia társadalmi szerepét, ugyanakkor e fórumot is felhasználták annak érzékeltetésére mennyire megnövekedett a jelentősége az emberek életében. Választ kerestek annak meghatározására is, milyen szerepet töltenek be ma a séfek, s milyen hatalma van a konyhának a modern világban. A gasztronómiai csúcson megvitatott kérdéseket, illetve a tanácskozás során erről alkotott közös álláspontot deklarációba foglalják, amelynek tartalmát közzéteszik.