A hagyma nem hiányozhat a levesből, a pörkölt íze sem lenne az igazi nélküle. Bár a csókos szájúak óvatosak vele, és vannak, akik a szeletelésénél még a búvárszemüveget is bevetik, nem hiányozhat a magyar konyhából. Az egyik leggyakrabban használt alapanyagunk.
Az ókori egyiptomiak a gömbölyű formából adódóan egyenesen a világmindenség szimbólumának tekintették a hagymát, amely egyike a legrégebb óta termesztett növényeknek. Európába ugyan csak a középkorban került, de ekkor már nemcsak az íze miatt használták a konyhában, hanem tucatnyi gyógyhatását is ismerték, és a gyógyítás elengedhetetlen kellékévé vált.
A hagyma rendkívül sokrétű gyógyító hatásáról már Hippokratész is írt, Paracelsus pedig azt vallotta: „a hagyma olyan értékes, mint egy egész patika.” Hihetetlenül gazdag A, B, C, E vitaminokban és ásványi anyagokban. Sok benne a kalcium, a foszfor, a vas, a nátrium, a kálium, a réz, a cink és a fluor. Flavonoidokban a leggazdagabb zöldségféle, ebből adódóan daganatos megbetegedések és szívproblémák kezelésének is nagyon hatásos, természetes kiegészítője lehet. Az egyik legerősebb baktériumölő, így megfázásos időszakban nélkülözhetetlen. Javítja az emésztést, jó hatással van a vérnyomásra, csökkenti a koleszterin- és vércukorszintet, segít megelőzni a szívinfarktus és agyvérzés kialakulását. Azt is kimutatták, hogy minél csípősebb a hagyma, annál erősebb a rákellenes és antioxidáns hatása. A hagymára jellemző csípősséget a kénvegyületekben gazdag illóolajának tulajdonítják – ez az illóolaj csípi a szemünket szeletelés közben.
A világon sok száz hagymafajta létezik, a gasztronómia nagyjai, a franciák is több mint húszfélét használnak. Idehaza minden bizonnyal legelterjedtebb a (makói) vöröshagyma, de vegyük sorba azokat a hagymafajtákat, amelyekkel gyakrabban találkozhatunk a piacon. A fokhagyma az egyik legfontosabb és legegészségesebb fűszernövény. A gyöngyhagyma nem más, mint még apró mérető fehér hagyma, amit 2,5-3,5 cm átmérőnél szednek fel. A legtöbbször savanyúságként kerül az asztalra, de nagyszerű párolva és főzve is. A lilahagyma a vöröshagymához hasonló méretű, gyengébb aromájú, főleg salátákba, csatnikba használjuk, de egy nagy karéj zsíros kenyérhez is ez a legjobb választás.
A metélőhagyma vagy más néven snidling az a fajta, amit főzni nem szabad, és csak a friss szára fogyasztható. A mogyoróhagyma, vagy másként shalotta hagyma hasonló ízű, mint a vöröshagyma, de jóval kisebb, sokszor össze is tévesztik a gyöngyhagymával. A póréhagyma íze lágyabb, nem annyira karakteresen erős. Salátákba nagyszerű választás, de sütésre, főzésre is kiválóan használható. A zsenge zöld szárát is bátran fogyaszthatjuk, nem érdemes lekaszabolni. Az újhagyma tulajdonképpen a tavaszi, még fejletlen hagymafej. Leginkább nyersen, salátákban fogyasztjuk. Ennek is érdemes elrágcsálni a zsenge zöld szárát.
A vöröshagyma a leggyakrabban használatos, egyben a világon is a legelterjedtebb hagymafajta. Fajtájától függően lehet erősebben csípős, vagy enyhébb ízű, alakja pedig leggyakrabban gömbölyű, de találkozhatunk hosszúkás fajtával is. Nyersen, főzéshez-sütéshez egyaránt kiváló. Egész évben könnyen hozzáférhető, minden évszakban kapható.
A hagymafélék az édes desszerteket leszámítva szinte minden ételfajtánál jelen vannak. A jó pörkölt alapja a finom hagymás szaft, de grillezéskor is szinte elengedhetetlen, salátákban, hidegkonyhai készítményekben, vegetáriánus ragukban, köretekben is gyakori „vendégszereplő”. A leveseknek is kellemes ízt ad, nem beszélve a sokféle hagymalevesről, amelynek különösen a franciáknál komoly hagyománya és szakirodalma van. Manapság pedig újra kedveltek lettek a különböző pikáns hagymalekvárok és csatnik is, nem szólva a savanyított, marinírozott hagymakészítményekről.
Tippek, trükkök, fortélyok
A félbevágott hagymát sokáig szagtalanul és frissen tárolhatjuk, ha a hagyma vágott felületét bekenjük vajjal vagy zsírral és alufóliába csomagoljuk, majd hűtőbe tesszük. Két hétig biztosan felhasználható. A hagymát nem szabad túlzottan barnásra pirítani, mert kesernyés ízű lesz. Ha sült hagymakarikát készítünk – például rostélyoshoz –, akkor ropogósabbak lesznek a hagymakarikák, ha sütés előtt lisztben megforgatjuk, sütés közben pedig óvatosan szétválasztjuk őket. Hagymavágás után, ha megdörzsöljük a kezünket egy krumpliszelettel vagy citromhéjjal, eltűnnek a kellemetlen szagok. Szép színt ad a húslevesnek, ha a hagymát héjastól főzzük bele.
A hagymafélék olcsóak, egészségesek és finomak – így fogyasszunk belőlük minél többet. Rengeteg jó receptet is találhatunk a szakácskönyvekben, így biztosan nem unjuk meg. Íme, a mi receptajánlataink.
Pityókás hagymaleves
4 közepes fej vöröshagyma
8 dl húsleves
2 dl tejszín
1,5 dl fehérbor
liszt
vaj
reszelt sajt
só
frissen őrölt feketebors
frissen őrölt szerecsendió
pirítós kenyér
A hagymát hámozzuk meg és vágjuk fél karikákra. A vajat melegítsük meg, és pároljuk puhára a hagymakarikákat. Ha a hagyma már üveges, akkor szórjuk meg egy evőkanálnyi liszttel, és állandó keverés mellett pirítsuk még 2 percig. Öntsük rá a húslevest, a tejszínt és a fehér bort. Lassú tűzön 15 percig főzzük, közben adjuk hozzá a sót, a borsot és a szerecsendiót. A hagyma felét szedjük ki, és szitán átpasszírozva adjuk hozzá a leveshez. Forrón, reszelt sajttal bőségesen megszórva, pirítóssal tálaljuk.
Hagymás muffin
3 közepes fej vöröshagyma, apróra vágva
kevés olaj a sütéshez
6-7 dkg vaj
2 tojás
2 dl joghurt vagy kefir
3 dl liszt
1 csomag sütőpor
egy kávéskanál só
egy kávéskanál cukor
egy kávéskanál kakukkfű
A vöröshagymát az olajon megpirítjuk. A vajat a tojásokkal, a sóval és a cukorral elkeverjük. Hozzáadjuk a joghurtot, majd a többi hozzávalót a hagyma kivételével, és jól elkeverjük. Ezután óvatosan belefogatjuk a pirított hagymát. Muffinformába adagoljuk, és 200 fokos előmelegített sütőben körülbelül 25-30 percig sütjük.
Lilahagyma csatni
A csatni kiváló húsokhoz, de finom tésztával is, vagy pirítósra halmozva.
1 kg lilahagyma
1 pohár vörösbor ecet (vagy balzsamecet)
4 evőkanál olívaolaj
1 cm-nyi friss gyömbér lereszelve
1 kávéskanál só
1 evőkanál barnacukor vagy méz
A hagymát tisztítsuk meg és daraboljuk fel. Az olívaolajat melegítsük fel, és pároljuk meg rajta a lilahagymát. Adjuk hozzá a többi hozzávalót, és lassú tűzön időnként megkeverve addig főzzük, amíg a hagyma teljesen puha, szinte krémszerű lesz. Kis üvegekbe adagoljuk, légmentesen lezárjuk. Hűtőszekrényben, hűvös helyen sokáig eltartható.