Gasztronómia és wellness. Vajon hogyan viszonyul egymáshoz e kettő? A manapság egyre népszerűbb wellness hétvégék, valljuk be, rendszerint arról szólnak, hogy az egész napos punnyadást meleg vizes medencékben, szaunákban és masszázs szentélyekben óriási evésekkel kezdjük és fejezzük be, vagy éppen szakítjuk meg.
Fogyókúra, majd hétfőtől. Ebben egyeztünk meg mi is magunkkal, amikor a legutóbbi hétvégén wellnessezni indultunk. Aztán kiderült,hogy lehet másként is. Gasztronómia és wellness egészen „jó barátok” lehetnek a fine dining jegyében.
Az már itthon is természetes elvárás,hogy a négy-ötcsillagos wellness szállodák reggeli kínálata kiemelkedő legyen átlagos társaikhoz képest. Jellemző is a sok zöldség és gyümölcs, a csírák, a frissen készült tojás, vagy éppen bio cékla- és répalé. Ennek ellenére, aztán a legtöbb kedves vendég wellness címszóval degeszre eszi magát, vérszemet kap a déli vagy esti svédasztal láttán, s óriási mennyiségeket vesz magához ész nélkül abból a kínálatból,aminek már nem sok köze van a reggeli „képmutogatáshoz”.
Hogy a kellemetlen telítettség érzés mintha erős ellentétben állna a wellness szó eredeti értelmével? Majd kialusszuk… De most nem a hazai szállodák kínálata meg az emberi mohóság felett polemizálnánk, pusztán szeretnénk elmesélni személyes gasztroturista élményünket, hogy másként is lehet.
Bad Tatzmannsdorfban a Reiter’s Burgenland Resort-ban jártunk. Hogy náluk milyen a wellness és a gasztronómia kapcsolata? Nos, harmonikus és túlzásoktól mentes. Hogy mit is jelent ez pontosan, azt maga a tulajdonos, Karl J. Reiter mondta el a hvg.hu-nak.
"Sok tízéves helyi és nemzetközi tapasztalat és munka gyümölcse az, amivel a vendégeim találkozhatnak. Szeretnénk mindenkinek azt a szolgáltatást nyújtani, ami maximálisan kielégíti igényeit pihenése alatt, legyen szó a wellnessről, a sportról – lovaglásról, golfról -, a gasztronómiáról vagy éppen a borokról. Számomra a wellness a pihenés, a sport, az ellazulás és a kulináris élmények tökéletes egyensúlyát jelenti. Csak semmi túlzás! Mindegyiknek megvan a maga kultúrája, ennek jegyében zajlik nálunk minden" - vallja Reiter úr, aki az 1970-es évek óta van a szálloda bizniszben, s nagy szenvedélye a gasztronómia.
Büszkeségük, a Traube étterem modern osztrák konyhát visz Helmuth Gangl nemzetközi tapasztalattal rendelkező executive séf vezetésével. A Gault Millau kalauz idén két sapkával – 16 ponttal - tüntette ki az éttermet. Nem csoda,hogy sokan kifejezetten az étterem miatt keresik fel a szállodát. A konyhán,ahol harminc ember dolgozik, főként helyi alapanyagokkal dolgoznak, sok mindent maguk termesztenek, sőt mangalicákat és marhákat is tenyésztenek.
A komplexumnak saját vinotékája van,ahol kizárólag osztrák pincészetek borait tartják. Figyelmesség a vendégek felé, hogy a legtöbb bor ugyanazon az áron vásárolható meg, mintha közvetlenül a termelőtől vennék meg.
Megkóstoltuk, ízlett |
Céklás minirétes burgenlandi sonka és szalámi falatokkal Vitéz szemling filé avokádó-uborka tatáron tálalva, retekkel és sárgadinnyével - Conegliano Valdobbiadene Prosecco Superiore, Torralta Friss tagliolini pestóval, gyermekláncfűvel és házi sonkával Gazpacho sárga paradicsomból, pisztráng carpaccioval és vajas krutonkockákkal Mentás körte sorbet Harcsafilé paprikakompóttal, tehéntúrós gombócokkal - Riesling Urgestein Summer Langenlois 2010, Kamptal Párolt marha csalános spenóttal, paszternákpürével, édes feketedióval - Josepf Leberl Peccatum 2007, Burgenland Jivara csokoládé variációk joghurt parféval és cseresznyével - Kollwenz Eiswein 2005 Variációk mákra, eperrel, rebarbarával és bodzával |