Ezúttal nem az evés művészetéről, a lassúság dicséretéről vagy a gourmet kifinomultságról van szó. Az étkezésművészet műalkotásokban és az asztalon valósul meg, egyfajta társadalmi tükörképet adva.
A fogalom s a meglehetősen sajátságos müvészi kifejezési forma Daniel Spoerri nevéhez fűződik. Az Eat Art megalapítója előbb úgy nevezett csapdaképei, majd rendhagyó performancei, bankettjei nyomán lett világhírű. A ma 81 éves – Ausztriában élő – svájci müvész fél évszázaddal ezelőtt alkotta meg első – a kortárs képzőmüvészetben azóta embematikussá vált – csapdaképeit: étkezési maradékok, piszkos edények, csíkkel teli hamutartók, használt poharak kerültek a vászon helyett a legkülönfélébb alátétekre (asztallapra, székre, szekrényajtóra) és követeltek helyet a kiállitótermekbe.
Az 1960-as években Spoerri már ehető műalkotásokat vonultatott fel, és 1968-ban megnyitott düsseldorfi éttermében vacsorával egybekötött meghökkentő happeningeket rendezett. Tematikus bankettjei – Kannibál, Világ szegényei, Palindrom – olyan társadalmi esményekké váltak, amelyeken a műértő-műpártoló közönség a fennkölt verniszázsok világából nagyon is a hétköznapok valóságába csöppent, nem egyszer a “szegények eledelét” vagy éppen bizarr fogásokat – elefántormány, hangyás omlett, csörgőkigyó ragu – kapva. De hogy Spoerrinek nemcsak a müvészet e furcsa átlényegítéséhez van köze, bizonyítja, hogy 2007-ben elnyerte az egyik legrangosabb gasztronómiai elismerést, az Eckhart Witzigmann-díjat.
A művész alkotásaiból június 24-én nyílt – egy hónapon át megtekinthető – kiállitás a fővárosi Kisterem Galériában. Ebből az alkalomból személyesen is Budapestre látogatott. Tiszteletére díszvacsorának ad otthont a Laci!Konyha! design étterem. Az egyedülálló eseményen a 81 éves művész személyesen is részt vesz. A Magyarországon első és egyszeri alkalommal megrendezésre kerülő vacsorán újjáéled Spoerri legendás párizsi, milánói, zürichi Eat Art bankettjeinek – a szociokulturális berögződéseket a kortárs gasztronómia eszköztárával újraíró vacsorák – szelleme. Spoerri karneváli világában feloldódnak a határok, egymásba játszik kezdet és vég, belsőség és külsőség, születés és halál – ez köszön vissza az est gasztronómiai koncepciójában és a fogásokban is. A művész által kedvelt egyszerű ételek és alapanyagok – mint például a pacal, vagy a tarhonya – ezen az estén a hagyományos magyar konyha kereteibe ágyazott, extravagáns, avantgárd fogásokká alakulnak a Laci! Konyha! csúcsgasztronómiai konyhájában és a street art vizuális elemeit idéző éttermi tereiben. Az esemény megálmodója Spengler Katalin műgyűjtő és Ligetfalvi Gergely művészettörténész, Daniel Spoerri magyarországi képviselője és fordítója; szervezője és háziasszonya Mautner Zsófia gasztronómiai újságíró, kulináris kivitelezője pedig az étterem csapata, élén Mogyorósi Gábor konyhafőnökkel.
Hogy milyen volt ez az est? Ott leszünk, elmondjuk, megmutatjuk.