Gasztro Haulitus Anikó 2011. április. 19. 22:45

Ecetmustra: melyiket, mihez használjuk? – recept

Manapság a hagyományos ételecet mellett a polcokon tucatnyi ismert és kevésbé ismert, hangzatos nevű ecet sorakozik. Fűszerekkel vagy különböző gyümölcsökből készült rafináltságok, és persze a világhírű modenai balzsamecet, amely akár aperitif is lehetne.

Egyes fajták még némelyik fagylalt ízét is képesek kiemelni. Kezdődjék hát az ecetmustra: melyiket milyen étellel párosítsuk? Elég csak pár csepp, hogy megbolondítsuk a hagyományos fogásokat.

Persze lehetne azzal kezdeni, hogy melyik országban is használták először az ecetet, de ha belegondolunk, hogy tulajdonképpen az ecet erjedés útján, akár emberi szándék nélkül, természetes módon is létrejön, akkor elgondolkodhatunk rajta, hogy az ecet talán öregebb, mint az emberiség. Az ember legalább 10 ezer éve készít ecetet, és minden bizonnyal az egyik legrégebbi ecet a rizsborból készült rizsecet. Ezek után meg sem lepődünk azon – szinte szokásos fordulat –, hogy az ókori Rómában is nagyra becsülték az ecetet. Nemcsak ízesítőként alkalmazták, de üdítőitalt is készítettek belőle, valamint az akkori legjobb tartósítószernek számított. Az ecet használata elsősorban az ázsiai és nyugat-európai konyhákban terjedt el. A gasztronómiában használatos nemzetközileg leginkább ismert neve, a vinegar pedig honnan máshonnan is származhatna, mint a franciáktól. A francia "vin aigre" savanyú bort jelent.

Aréna 2000

Az ecetek felhasználása meglehetősen sokoldalú a konyhában. Azt mindenki tudja,hogy a  savanyúságok készítésénél elhagyhatatlan, a salátaönteteknek többnyire nélkülözhetetlen alkotóeleme, és némely főzelék sem igazi nélküle. De bizony érdemes ecetet használni pácoláskor is, és a belsőségekből készült ételek is egészen más jelleget kaphatnak, ha ízben, aromában harmonizáló ecetet választunk hozzájuk. A mártásokba és levesekbe is bátran pöttyinthetünk  pár csepp ízben harmonizáló ecetet. Az ételeket aromásabbá és könnyebben emészthetővé teszi. De haladjunk csak szép sorban, és mustráljuk végig a különböző ecetes üvegek tartalmát, felhasználhatóságát.

A háztartási ételecet nem más, mint ecetsav erősen felhígítva. A boltokban 10, 15 és 20 százalékos  savtartalmú ecet kapható. A savanyúságán kívül más ízt, aromát nem kölcsönöz. Ételekhez kevésbé javasolt, mivel nem igazán gyomorkímélő. Tartósításhoz, no meg takarításhoz viszont a legjobb választás. A borecetek – mint ahogyan a nevük is sugallja – fehér és vörös borból készülhetnek. Már a honfoglalás korában is ismertek voltak. Jellegzetes aromájukat természetesen a szőlő adja.  Aranyszabály, hogy minőségi borecetet is csak jó borból lehet készíteni. A borecetet tölgyfahordókban érlelik, és egy-két év alatt érnek be igazán. Főleg savanyúságokhoz érdemes használni.

Borból készülhet pezsgő is, akkor miért ne készülhetne pezsgőecet? És így is van, természetesen létezik ilyen, bár csak az igazi különlegességeket kínáló boltokban lehet hozzájutni. Tényleg különleges és izgalmas ízvilágú ecet. Salátákhoz, nyers fogásokhoz kiváló választás. A jó minőségű sherryecet főleg Spanyolországban népszerű. Szintén első osztályú sherryből, nemegyszer egy kis brandy-vel megbolondítva kerül a hordókba érlelésre.

A gyümölcsecetet gyakorlatilag bármelyik gyümölcsből lehet készíteni. Az egyik legismertebb az almaecet, amely almamustból készül. Bár leginkább a fogyókúrázóknak köszönheti a közismertségét, mivel zsírbontó, fogyasztó hatást is tulajdonítanak neki. De ez akár igaz, akár nem, annyi biztos, az almaecet nagyon egészséges, mivel A-, B1-, B2-, B6-, B12-, C-, E-vitaminokat, rengeteg ásványi anyagot – vasat, fluort, kalciumot, nátriumot tartalmaz, ezen kívül pedig  béta-karotint, enzimeket és pektint. Gyümölcsös íze nagyszerűen illeszkedik nyers salátákhoz, zöldségfélékhez.

A legtöbb fajta ecet bogyós gyümölcsökből készül. A málnaecet, áfonyaecet és szederecet édeskésebb ízű, nemcsak zöldség- de gyümölcssalátákhoz, desszertekhez is használhatjuk. Nagyon jól illeszkedik vadhúsokhoz is. Egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a különböző fűszerecetek. Gyakorlatilag otthon is bármelyik elkészíthető, hiszen a hagyományos vagy bor-, alma-, balzsamecetben bármilyen friss (!) fűszernövényt érlelünk, fűszerecetet kapunk. Így készíthetünk fokhagymás, kakukkfüves, tárkonyos, bazsalikomos, kapros, rozmaringos ecetet. De készülhetnek különböző gyógynövényes, mézes változatok, és a fűszernövényeket keverni is lehet. Húsokhoz kínált mártásokhoz, salátákhoz íztől és aromától függően használhatjuk.

A rizsecet, mint már említettük, az egyik legrégebbi fajta. Alacsony ecetsav tartalma (3-5 százalék) és egészen selymes, egyedi íze van. A kínai és japán konyha elmaradhatatlan tartozéka. A szusi is ettől az ecetfajtától kapja jellegzetesen savanykás ízét.

Szándékosan hagytuk a sor végére a balzsamecetet. Az ecetek közül a valódi modenai balzsamecet világhírű,mondhatjuk úgy is,mindent visz. Modena környékén egy gazdag lány hozományából a jó minőségű balzsamecet nem hiányozhatott.   Minden ecet közül a balzsamecet az egyik legnemesebb és legdrágább fajta. Az igazi egészen sűrű, olajszerű, színe szinte fekete. Az egyetlen ecetfajta, amely nem borból, hanem mustból készül. A legenda szerint egyszer egy tálban mustot felejtettek, és   évek múlva találtak csak rá. Addigra spontán módon megecetesedett, beérett. Már a XI. századi krónikákban is találhatunk feljegyzéseket a balzsamecetről. Nemcsak a konyhában, de gyógyszerként is használták a legyengült immunrendszere erősítésére. A hagyományos modenai balzsamecetet csakis a kézzel szüretelt Trebiano fajtájú szőlőből készítik. A magas cukorfokú szőlőből mustot készítenek, lassan forralják, majd fahordókba töltve 12-15 évig is érlelik. Időszakosan szűrik és tisztítják, majd különböző fából készült hordókba töltik, így a fának is átveszi az aromáját. A balzsamecet selymesebb és lágyabb, teltebb ízű, mint a hagyományos ecetek. Így bármilyen meglepő, de egy csepp jó minőségű balzsamecet például a vanília fagylalt ízét is különlegessé teheti. Jól illeszkedik a nyers eperhez és őszibarackhoz,gyümölcssalátákba is érdemes csöpögtetni. Természetesen minden olyan ételhez az egyik legjobb választás, ahol ecetet használhatunk. A tiszta, eredeti balzsamecetet az "elvetemültebbek" apritífként és digestívként is fogyasztják, csak úgy magában. Tény, hogy az igazi, sokáéig érlelt balzsamecet likőrnek is beillik.

Tipp! Ha kedvet kaptunk a házi ecetkészítéshez, akkor ne feledjük, hogy ecetet csakis és kizárólag üveg vagy porcelán edényben tároljuk. A réz-, alumínium-, fémedényeket az ecet kikezdi és ártalmas vegyülteket old ki. Érdemes az alábbi pár recepteket otthon is elkészíteni, garantáltan nem fog senki sem savanyú képet vágni, ha megkóstolja.

[[ Oldaltörés (Fantasztikus receptek) ]]

Illatozó fűszerecet

1 liter ecet
5 dkg tárkony
2 g levendulavirág
2 g tarkabors
3 g fahéj
5 g szegfűszeg
5 g bazsalikom
5 g citrom és 5 g narancshéj, a fehér belső hártyát húzzuk le, mert keserű

A fűszereket adagoljuk egy nagyobb befőttes üvegbe. Öntsünk rá 1 liter ecetet, és napos, meleg helyen 10-12 napig érleljük. Szűrjük le és üvegekbe adagolva zárjuk le.

Málnaecet

0,5 liter ecet
3,2 dl házi málnaszörp

A málnaszörpöt és az ecetet keverjük össze, és hagyjuk 8-10 napig állni. A piros szín az ecetsavtól kifakul.

Fűszeres borecet

5 dl ecet
5dl édes fehérbor
1 cl konyak
5 dkg tárkony
5 dkg zeller
5 g friss, reszelt citromhéj 
10 dkg apróra vágott vöröshagyma
10 dkg fokhagyma

A fűszerekre öntsük rá a bort, a konyakot és az ecetet. 8-10 napig hagyjuk állni, majd szűrjük le, és töltsük kisebb, jól záródó üvegekbe.

Rozmaringos ecet

600 ml fehérbor- vagy almaecet
6 evőkanál aprított rozmaring és néhány teljes rozmaringág

Az ecetet forraljuk fel és öntsük a már üvegbe rakott fűszerekre. Fedjük le, és 5-6 napig hagyjuk érni. Szűrjük le, majd töltsük mutatós üvegekbe, tegyünk bele egy-két egész rozmaringágat. Zárjuk le.

Ízlés szerint bármilyen fűszerrel készíthetünk a fenti módon ecetet.