2011. február. 24. 21:00 Szántó András Utolsó frissítés: 2011. február. 24. 21:13 Gasztro

Hányféle tócsni van?

A krumpliból, lisztből, tejfölből készült, „ronda, de finom” típusú harapnivaló egyre népszerűbb. Megint valami, amit újra felfedeztünk.

Mostanság még a menő városi éttermek, sörözők kínálatában is egyre-másra feltűnik a tócsni, nem szólva a különböző gasztrofesztiválokról. Ha valahol vidéken a „helyi specialitást” akarja felmutatni a szakács, könnyen lehet, hogy az arrafelé divatos tócsniváltozatot rakja a tányérunkra. Merthogy változat az van tucatjával, Magyarországon és a határ mentén, mert eredetileg a szegények eledele volt mindenütt, így Erdélytől a Felvidékig elterjedhetett, hiszen nélkülöző pórnép mindenütt élt. A tócsni legfőbb alkotóeleme, a krumpli is a Szükségben segítő könyv című munkában jelent meg hajdanán igazi ételként ajánlva a tócsnit az ínséges napokra (Kömlei János fordította németből 1790-ben).

Újrafelfedezve. Nemcsak ínséges időkre
nosalty.hu

A Wikipédia szerint az eredete nem ismert. A hlebcsánka elnevezésből ítélve felvidéki eredetű étel lehet, szlovákul a szó kenyérkét jelent. A röszti szóból következtetve viszont tán osztrák-svájci. A macok név alapján lehet akár román is. De nagyon sok verziója létezik a világban másutt is, ilyen a lengyel platzky, a svéd rarakor, az angolszász hash browns, a zsidó konyhán a liszt nélküli latke. Nálunk tócsi, tócsni, toksa (Észak-Magyarország), macok (Mátra, Jászság, Békés), cicege, tócsi (Veszprém megye), lapcsánka (Nyírség és Baranya), lepcsánka (Hajdúság, Nyírség), gánica (Őrség), matutka (Közép-Magyarország), krumliprósza (Zala), lapotyka (Vas). A Dunántúlon még egyéb neveken is ismert, melyek receptje eltérő lehet: beré, berét, enge-menge, krumplimálé, krumpliprósza. Lehet még harula, lepkepotyi, placki, bramborák is. Saját gyűjtésem a görhöny (Szabolcs-Szatmár, Kistarcsán minden évben görhönyfesztivál van) pacsa, matutka, plecsnyi, lebcsánka, lopcsánka, berét, mackó, recsege, medvetalp.

Tessék mutatni nekünk bármely flancos ételt, mely ennyi névvel bír, mint ez a krumplis sült lepény. Egy biztos, alapvetően reszelt krumpliból készül, annyi liszttel, amennyit felvesz, kevés só és kötőanyagnak egy tojás. Slussz, ennyi. Originálisan ez is persze zsírban, mostanság bő olajban sül. Az alaprecept a legszegényesebb időket idézi, de a népi találékonyság mindig azzal egészítette ki, amihez éppen hozzá tudott jutni. Az utóbbi időben a vendéglátásban több helyütt is igyekeznek a kor dübörgő igényeinek megfelelően „feltupírozni”, amivel mi csak nyerhetünk.

Így találkoztunk a következő variációkkal, könnyűszerrel  plagizálhatjuk otthon is.

Almás: az almát is lereszelve teszik a tésztába, hagyma, tojás, liszt, só, bors, szerecsendió hozzáadásával ízesítik, tejszínes snidlingmártással tálalják.
Gombás: a nyers krumplihoz keverik a megtisztított, apróra vágott gombát.
Görögös: tejföl helyett tzatzikivel öntik nyakon.
Húsos: maradék, apróra vágott sült húsokkal, vagy darált töpörtyűvel dúsítják a tésztáját, tejföllel, reszelt sajttal kínálják. A sajtot rá is lehet olvasztani.
Kefires: ízlés szerint sütnek rá sonkát, sajtot, esetleg mindkettőt egyszerre, és kefirrel loccsantják meg.
Fűszeres: a só mellett őrölt bors, kakukkfű, tárkony, petrezselyem, reszelt fokhagyma, hagyma kerül a tésztába.
Spenótos: a kisült darabokra egy-egy kanálnyi párolt parajt és előre elkészített tükörtojást tesznek.
Szűzérmés: a kisütött szűzérme-szeleteket csomagolják a tésztába, majd félbehajtva tálalják. De a húst bundázni is lehet a nyers, reszelt krumplis tésztába, s úgy kisütni. Nógrádban a matutka az így bundázott hússzeletet is jelenti.
Pörköltes: pörkölttel, gombapörkölttel borítják, vagy félbehajtva töltik, de szűk lével.
Reszelt sajtos: tejfölbe kevernek snidlinget, petrezselymet, ezzel borítják, majd a tetejét reszelt trappista és füstölt sajt keverékével borítják.
Töltött: juhtúróval megtöltik, félbehajtják, a tetejére kisütött füstölt szalonnát kanyarintanak, friss petrezselyemmel megszórják.

Erre az ételre is jellemző – mint oly sokra, amit eredetileg a szükség szült –, hogy az alapreceptet úgy variálják „minden háznál”, ahogy az alkalom, a lehetőség hozza. Egyébként húsos fő fogás mellé köretnek is kitűnő tejföllel, kovászos uborkával, zöld salátával. Tudós értekezésemet egy blogbejegyzéssel zárom. „Én hagymát is szoktam belereszelni. Eredmény: sírás, azannyadefinom, majd könnyű lefolyású epegörcs, amihez persze a rárakott fokhagyma és a csarnokban vett házi tejföl is hozzájárul.”

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.