2011. január. 28. 11:40 Haulitus Anikó Utolsó frissítés: 2011. január. 28. 11:55 Gasztro

Farsangi palacsintakirályság – recept

Végre egy jó ok, hogy lelkiismeret-furdalás nélkül tucatszám tömhessük magunkba a palacsintát.

Farsang idején szokásosan fánkot illik enni, sütni. De a globalizáció jegyében újíthatunk is – angolszász módra. Ami aligha idegen tőlünk, a palacsintáról lévén szó. Az angolszász területeken ebben az időszakban ugyanis a palacsintáé a főszerep. Sőt, Hamvazószerda egyenesen a Palacsinta Napja (Pancake Day). A palacsintadobáló, -töltő, -tekerő és természetesen -evő versenyek külön sportággá nőtték ki magukat. Mert a palacsintát ebben az időszakban nemcsak megsütik és jóízűen elfogyasztják. Komoly elismerést mondhat magáénak az, aki a közösségi versenyeken palacsintasütővel a kezében futja le a kijelölt távot, miközben a levegőbe dobálva a legtöbbször fordítja meg a palacsintát. Hogy ilyenkor ki a király, az nem kétséges. A palacsinta a hiedelem szerint szerencsét hoz, és hozzávalóit szimbólumként értelmezik: a tej színe a tisztaságot, a tojás a teremtést, a só az egészséget, a liszt az élet dolgait jelképezi.

De nemcsak a tengerentúli nyelvterületeken esznek ilyenkor orrba-szájba palacsintát, hanem az angolok is. Február 2-án, Candlemas napján – azaz a Fény ünnepén – szó sem lehet palacsintátlanságról. Ebben egyébként kivételesen egyetértenek a franciákkal, akik szintén palacsintával – crépe – ünneplik ezt a napot (La Chandeleur). Sőt, a sorba Oroszország is becsatlakozik. Hogyan is kötődik a palacsinta a fényünnephez? A franciák szerint nagyon egyszerűen – a palacsinta aranysárga színe és kerek formája a Napra hasonlít. Oroszországban nemcsak egy napot, hanem egy egész hetet áldoznak ilyenkor a palacsintaevésnek, mégpedig a Maslenitsa hetében, amely az ortodox nagyböjt előtti hét. Szintén a fényünnephez köthető, és a blinit, az orosz palacsintát fogyasztják, ami jóval kisebb, mint az általunk ismert. Hagyományosan hajdinalisztből készítik, és ha tehetik, kaviárral fogyasztják. Bármelyik farsangi fogást válasszuk is, egy a lényeg: jókedvünk legyen töretlen, a hasunk pedig teli.

Recept

Amerikai palacsinta

Aréna 2000

250 g liszt
1 tojás
330 ml tej
2 teáskanál sütőpor
½ teáskanál só
2 evőkanál olvasztott vaj
olaj a sütéshez

Szitáljuk át a lisztet, majd adjuk hozzá a sütőport és a sót. Egy másik tálban keverjük össze a tejet és a tojást, tegyük hozzá a lisztet és az olvasztott vajat is. Keverjük sima tésztává. Forrósítsuk fel az olajat egy serpenyőben, és öntsünk bele egy adagnyi, 60-70ml-nyi (kb. negyed csésze, 250 ml-est véve alapul) tésztát. Süssük mindkét oldalán aranybarnára. Tálalhatjuk fahéjjal, porcukorral meghintve, de nagyon finom különböző bogyós gyümölcsökkel is. Ha a kész palacsinta
tetejére egy darabka vajat teszünk, és hagyjuk szétolvadni, igazi ínyencpalacsintát kapunk. Az amerikaiak hagyományosan juharsziruppal öntik nyakon. Hétköznapokon szívesen fogyasztják reggelire is.

Sport Horn Andrea 2025. január. 01. 20:00

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.