A tökéletes töltött paprika – recept
Vannak ételek, amelyeket kis tételben vagy nem lehet, vagy nem is érdemes főzni. Talán mert nincs az a mennyiség, ami el ne fogyna belőle. A töltött paprika ilyen, hidegen is, melegen is nagyszerű fogás.
Amikor nagyanyám azt mondta, hogy na, főzök egy kis töltött paprikát, akkor előkerült a konyha létező legnagyobb, fél falura is elég lábasa. Én meg, mint a többi gyerek, inkább a tölteléket vártam, mint a paprikát, az a tányér szélén landolt. Ma már a „héját” is szeretem ennek az igazi magyaros ételnek. Amit a törököknek köszönhetünk. De a balkáni országokban szinte mindenütt találkozhatunk a rizzsel elkevert, darált húsos töltelékkel, mindenféle zöldségbe, levelekbe töltve. Természetesen a helyi konyha jellegzetességétől és a könnyen elérhető alapanyagoktól függően a töltelék számtalan változatban fellelhető. Tőlünk északabbra már nem igazán találkozhatunk ezzel az étellel.
Felmerülhet a kérdés, hogy a nem éppen kalóriaszegény húsos töltelék ellenére miért is tartjuk a töltött paprikát tipikusan nyári ételnek. Két meghatározó alapanyaga ilyenkor kapható frissen és elérhető áron. A tv, azaz tölteni való paprika (amit gyerekkoromban úgy értelmeztem, hogy bizonyára akkor a legjobb, ha tévé előtt rágcsáljuk) és a paradicsom. Sajnos a többség nem friss zöldségből készíti a paradicsomos mártást. Pedig legalább egyszer érdemes kipróbálni, mert a végeredmény klasszisokkal finomabb, elkészítése nem is annyira bonyolult és időigényes, mint ahogy első hallásra gondoljuk. A paradicsomlevet vagy a sűrített paradicsomot inkább hagyjuk meg a hosszú, téli hónapokra. Már akkor is érezhető a különbség, ha a paradicsomlevet felturbózzuk egy kis friss paradicsommal, fele-fele arányban, de legjobb, ha nyáron csak friss paradicsomot használunk.
Tippek, fortélyok
4 főre szóló adag mártásához nagyjából 2 kiló paradicsomot kell számolnunk. A paradicsomokat meg kell hámozni. A hámozás könnyebben megy, ha előtte a paradicsomokat kis időre forró vízbe áztatjuk. A megtisztított paradicsomokat vágjuk negyedbe és tegyük turmixgépbe, vagy pépesítsük botmixerrel. Utána eresszük át egy tésztaszűrőn, majd a hagyományos vagy a receptben leírt módon készítsük el. A paradicsomos mártást ízesíthetjük zellerrel, friss bazsalikommal, pár szem szegfűszeggel, készíthetjük rántással vagy anélkül, de ízlés szerint akár édes-savanyú is lehet.
A töltelékhez válasszunk inkább gömbölyűbb végű paprikát, sokkal könnyebb lesz a kerekded formákba lazán beletölteni a húsos-rizses masszát, mint a keskenyebb, hegyes végűbe. Vigyázzunk arra, hogy a paprika ne feszüljön a sok tölteléktől, mert a főzés ideje alatt a rizs és a hús is magába szívja a levet, megduzzad, megnő. S ha túl szorosan töltöttük a paprikát, akkor szétrepedhet.
A klasszikus töltelék darált húsból, rizsből, tojásból, fűszerekből készül. Persze rengeteg variációval találkozhatunk a zsírszegény pulykahúsos és halas tölteléktől a vegáig. A darált húst legjobb otthon ledarálni, így biztos friss, s magunk választhatjuk ki a tölteléknek való, szép darab húst. A töltelék alapanyagáról megoszlanak a vélemények. Van, aki csak disznóhúsból (lapockából vagy combból) készíti, de sokan arra esküsznek, hogy akkor az igazi, ha fele-fele arányban disznó és marha. A darált húshoz adjuk a klasszikus változatnál a rizst, a tojást és a fűszereket. Ennél a pontnál is megoszlanak a vélemények a rizs előfőzésével kapcsolatban. A tapasztalatok azt igazolják, hogy nem szükséges előfőzni, mert a töltött paprika egy-másfél óráig lassú tűzön, gyöngyözve készül, ezalatt a rizs bőven megpuhul.
A legjobb rizs a töltelékhez az úgynevezett rizottórizs, amelyik elég nagy mennyiségű vizet képes felvenni, kicsit ragacsos, így a tölteléket is jól összefogja. Készülhet a húsos töltelék rizs helyett gerslivel, hajdinával, bulgurral, de akár zabpehellyel is. A tölteléket ízesíthetjük a són és borson kívül gombával, apróra vágott vöröshagymával és őrölt pirospaprikával is. Ha marad ki húsos töltelék, akkor készíthetünk belőle külön gombócokat és így is belefőzhetjük a paradicsomos szószba.
Van, ahol csak paradicsomos húsgombócot tálalnak fel. A húst nem töltik paprikába, amit még a lébe sem főznek bele, így nincs, ami jellegzetes ízt adna az ételnek. Ha nincs kedvünk töltögetni, vagy nem szeretjük a főtt paprikát, akkor is mindenképpen tegyünk pár paprikát a paradicsomos lébe, amit, ha megfőtt az étel, kivehetünk belőle. A főzés vége felé érdemes egy gombócot félbevágni, hogy megnézzük, teljesen átfőtt-e a töltelék.
Milyen eljárással sűrítsük a paradicsomos levet? Ha a hagyományos rántás mellett voksolunk, akkor vigyázzunk, hogy a lisztet ne pirítsuk barnulásig, mert ettől az egész étel keserűvé válhat. Rántás helyett használhatunk vízzel elkevert kukoricakeményítőt, vagy egészen apróra reszelt nyers burgonyát. Van, aki a sűrítés előtt kiszedi a tölteléket, hogy bátran keverhesse a sűrítőanyagot a paradicsomos szószba. De ha óvatosan, lassan, rázogatva keverjük a fazék tartalmát, akkor biztos, hogy a töltelékek sértetlenül megússzák.
A töltött paprika ízeit télen is élvezhetjük, ha még nyáron, friss alapanyagokból készítve, nagyon egyszerűen befőzünk pár üveggel paradicsomlevet és főtt, töltetni való paprikát. A tölteléket mindig frissen készítjük el. A már elkészült töltött paprika felett bősz vitát lehet nyitni, hogy főtt krumplival, ropogós, friss kenyérrel, vagy esetleg a csehek mintájára knédlivel a legjobb-e, annyi biztos, hogy bármelyiket választjuk is, a tányéron nem marad egy falat sem.
A töltelékhez:
8-10 tölteni való paprika
50 dkg frissen darált disznóhús (vagy marhahússal vegyesen)
15 dkg átmosott rizs
1 tojás
1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva
2 gerezd zúzott fokhagyma
frissen őrölt bors
1 kávéskanál majoranna
só
Paradicsomszósz:
2 kg friss paradicsom (télen 1,5 -2 liter paradicsomlé)
egy csokor zellerzöld
só
cukor
A rántáshoz:
olaj
liszt
Először a tölteléket készítjük el. A darált húst jól elkeverjük a tojással, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót. Alaposan összeforgatjuk, majd állni hagyjuk, hogy összeérjen. Amíg áll a húsos-rizses töltelék, elkészítjük a paradicsomszószt. A paradicsomot meghámozzuk, félbe vagy negyedekbe vágva turmixgépbe tesszük és leturmixoljuk. Botmixer is megfelel a célnak. A paradicsomlevet átszűrjük egy tésztaszűrőn, és egy csokor zellerlevéllel, sóval, ízlés szerint feltesszük főni.
A paprikát megmossuk, kicsumázzuk. A húsos masszával lazán megtöltjük, kb. háromnegyed részig, hogy legyen helye dagadni a tölteléknek. Belerakjuk a paradicsomos lébe és lassú tűzön 1-1,5 órán keresztül gyöngyözve főzzük. Egy tölteléket kettévágunk és megnézzük, hogy átfőtt-e. Ha puha a töltelék, akkor elkészítjük a rántást. A rántást felöntjük egy merőkanál paradicsomlével, és állandó keverés mellett, vékony sugárban hozzáöntjük a töltött paprikához. Ha kissé besűrűsödött, már tálalható is.
Halas-gombás töltött paprika bazsalikomos paradicsomszószban
A töltelékhez:
8-10 tölteni való paprika
50 dkg halfilé, ledarálva
10 dkg friss gomba, apró kockára vágva vagy ledarálva
15 dkg átmosott rizs
1 tojás
1 közepes fej vöröshagyma apróra vágva
2 gerezd zúzott fokhagyma
frissen őrölt bors
1 kávéskanál halfűszerkeverék
só
A paradicsomszósz megegyezik az első receptnél leírttal, de kimarad a zeller. Helyette a főzés utolsó 10 percében egy marék apróra vágott friss bazsalikomot adunk a léhez. A tölteléket és az ételt a hagyományosnál ismertetett módon készítjük el, a különbség csak az alapanyagokban van.
Töltött paprika befőzése
Hozzávalók:
szép, egészséges, kicsumázott paprikák
friss paradicsomból készült paradicsomlé
só
víz
A kicsumázott, megmosott paprikákat sós, forrásban lévő vízbe dobjuk és kb. 2 percig főzzük, majd kiszedjük és hűlni hagyjuk. Ha kihűlt, akkor 3-4 darabot egymásba rakunk és beletesszük a befőttesüvegbe. A paradicsomból a fent ismertetett módon levet készítünk és kb. 2 perc forralás után felöntjük az üvegeket paradicsomlével, megrázogatjuk, hogy a lé mindenhova eljusson. Légmentesen lezárjuk és száraz dunsztba tesszük. Télen, ha elővesszük, akkor csak a frissen készült tölteléket tesszük a paprikába és a hagyományos módon megfőzzük.