2010. március. 25. 15:13 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. március. 25. 23:23 Gasztro

A telt idomok éve

A Somlói Tavasz Egyesület március 18-án tartotta a 2009-es évjáratú borok bemutatóját Budapesten, a Festetics Palotában.

15 helyi pincészet vonult fel, hogy az érdeklődő borkedvelők mind szélesebb képet kaphassanak hazánk legkisebb borvidékének, a „királyasszony szoknyájának” tavalyi terméséről. "2009 egyszerre csalt mosolyt és könnyeket az arcunkra” – mondta Laposa József, a Somlói Tavasz Egyesület alapító tagja megnyitó beszédében. "A tavaly július 18-i jégverés a hegy északi és keleti oldalán 50-80 százalékos kárt okozott. A déli és nyugati hegyrészeken azonban már csak 10-15 százalékos volt a veszteség. A termelők örülhettek, hogy szüretig az ültetvények kiheverték a megrázkódtatást, így végül érett, egészséges fürtök kerültek a pincékbe.

Az évjárat borait még a hegyen dolgozó borászok sem szívesen ítélik meg ilyen fiatalon, hiszen azok általában 2-5 éves korukra nyerik el legjobb formájukat. Ennek ellenére, a termelők véleménye alapján, igen zamatosnak, aromákban gazdagnak tűnik a 2009-es évjárat. Hogy szerkezetileg milyenek lesznek a borok, azt Györgykovács Imre termelő így fogalmazta meg igen találóan: „olyan teltek lesznek, akár egy gyönyörű női test”.

Az évjárat kóstolón 15 pincészet boraival lehetett megismerkedni. Közülük 14 a Somlón gondozza ültetvényeit, míg egy, a szintén a Nagy-Somlói borvidékhez tartozó Ság-hegyen szüreteli a termést. A bemutatón a következő pincészetek vettek részt négy-öt bor szerepeltetésével: Bogdán, Csordás-Fodor, Dénes, Fazekas, Fekete, Györgykovács, Hollóvár, Kolonics, Kreinbacher, Laposa, Somlói Apátsági, Spiegelberg, Szabóvári, Szent Ilona és Tornai.

Program
Nemes nedű. 15 pincészet borai
A Somlói Tavasz Egyesület következő programja a Somlói Tavasz Fesztivál lesz, amelyre május 21-22. között kerül sor a Somlón, a Nagyréten.

A borvidék hagyományaiból adódóan szinte kizárólag fehérborokat (juhfark, furmint, olaszrizling, hárslevelű, rizlingszilváni, szürkebarát, tramini, chardonnay, sauvignon blanc) vonultattak fel. Kivételt jelentett két rozé és két vörösbor, syrah illetve kékfrankos szőlőfajtákból. A borokhoz illő sajtokat a Tebike Kft. biztosította.
Az est folyamán kialakult tapasztalatairól Mészáros Gabriella, nemzetközi borakadémikus a következőképpen számolt be: "Egy ilyen különleges borvidék esetében, mint Somló, sosem egyszerű a fiatal borok kóstolása. Az itteni borok más karakterrel bírnak, mint sok más fehérbor, hiszen legszebb arcukat csak idővel mutatják meg. Egy, pár hónappal a szüret után lezajló borkóstoló ezért szinte megkövetel egy bizonyos fokú jártasságot a somlai borok kóstolásában. Az idei évjárat borait megismerve érezhető volt a nagyfokú érettség, amely a megszokottnál magasabb alkoholtartalom vagy maradékcukor formájában öltött testet. Tekintettel arra, hogy számomra a harmónia a legfontosabb, személy szerint én az utóbbi utat preferálom. Jó példának tekintem erre a francia Loire-völgyének fehérbor-koncepcióját, hiszen ott az évjárat egyedi adottságaihoz alkalmazkodva egy hűvösebb évben több száraz, míg egy melegebben több félszáraz vagy akár édes bor készül. A     kóstoló legszebb tételei véleményem szerint a Kreinbacher Birtok Juhfarkja, Fekete Béla Hárslevelűje és Györgykovács Imre Traminije, de tetszettek Kolonics Károly és Spiegelberg István borai is".

Csorba Gábor, a Budapest Bortársaság szakértője is azon a véleményen volt, hogy még nagyon frissek voltak a pohárba kerülő tételek. Ennek ellenére tendenciájában jól látszott, hogy a sok szőlőfajta közül a hárslevelűből készült borok jártak legelőbbre. Számára Kolonics Károly, Györgykovács Imre és a Kreinbacher Birtok mintái voltak a legígéretesebbek. S ő is kiemelte Spiegelberg István borait, amelyeket a maradék cukor ellenére kifejezetten „vagánynak” tartott.